1 0
 
Si te pergatisim Tollumba
Receta.
Instruksione

receta-per-tollumbatPër të gjithë dashamirësit e ëmbëlsirave dhe atyre që dëshirojnë të gatuajnë receta e përgatitjes së tollumbave jepet si më poshtë: 

 
Tollumbat për 30 copë
 
Përbërësit
Miell 1 gotë e gjysmë uji
Gjalpë 3 – 4 lugë gjelle( gati 200 gr )
Vezë 4 -5 kokrra
 
Përgatitja e brumit
Në një enë të përshtatshme që e kemi vendosur në zjarr, hedhim ujin, gjalpin dhe miellin dhe i përziejmë me një lugë druri shpejt e shpejt deri sa të na bëhet një mase brumi që të na shkëputet nga ena ( të bëhet i fortë).Do të shtojmë vezët një e nga një dhe duke e trazuar vazhdimisht(e lemë të ftohet pak brumi para se të hedhim vezët).
Marrim një nga ato qeskat e pastiçerisë që janë me dhëmbëza (në forme kaushi) dhe e mbushim me brumin e përgatitur. 
 
Bërja e formës dhe skuqja
Vendosni tenxheren me vaj në zjarr dhe mbasi është ngrohur vaji formojmë tollumbat me formën dhe madhesi si ato në foto (të vogla). E mbushim tiganin dhe i skuqim nga të gjitha anët. Mbasi janë skuqur i hedhim në tenxhere në shurup të ftohtë. Në momentin që janë sherbetosur i vendosim në një pjatancë.
 
Përbërësit për sherbetin
Gjysmë kile vaj për skuqje
Sheqer 2 gota e gjysmë
Ujë 2 gota e gjysmë 
Karafila
Kanellë
Lëng limoni 2 lugë kafe
 
Përgatitja e shurupit
Bëjmë gati sherbetin hedhim sheqerin, ujin, kanellë dhe karafil ( gjithmon sipas dëshirës).
Dhe e lemë të marrë valë gati për 10 minuta, e lemë të ftohet që të jetë gati për të hedhur tollumbat mbas skuqjes. Mund t'i hedhim edhe 2 luge kafeje lëng limoni.
 


ermal
Niveli i Veshtiresise: E paspecifikuar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
erblina
Para 41 ditesh  
  
Pot me trego si mind the gatuajm embelsir me tramisu
 
erblina
Para 41 ditesh  
  
Shum te shijshme
 Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: ermal
ikub #:
1206150146


Argetohu Gjej
katalogu
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300