DyqanTaxi
DyqanTaxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Në tetor një asteroid do t’i afrohet një “hap” Tokës
 
Shperndaje
ikub#: 1708120054
Ndërsa jemi ne pikun e eventit te shiut te meteorëve ne qiell, drejt Tokës është duke u afruar me shpejtësi asteroidi me emrin e koduar 2012 TC4 qe sipas përllogaritjeve ka diametër nga 15 deri ne 30 metra.
Ai do t’i afrohet Tokës ne pikën më te afërt në 12 tetor të këtij viti, ndërsa behet fjale për një distance prej 44.000 km.
Për here te parë asteroidi është kapur nga observatori Pan-STARRS ne Hawaii 5 vjet me pare për tu larguar dhe me pas rishfaqur pas gjysmë dekade mungesë. Kësaj radhe ai është kapur nga Very Large Telescope (Vlt) ne Kili, ne kuadrin e një fushate te ashtuquajtur Neo (Near-Earth Object), nen drejtimin e  Agencise Hapesinore Europiane dhe Observatorit evropian Eso.
Qe ne atë kohe astronomët përllogaritën se me këtë asteroid do te kishim edhe një takim tjetër 5 vjet me pas, por për shkak te orbitës se tij nuk munden te ndjekin rrugëtimin e tij për ta zbuluar vetëm tani, kur ai është afruar me shumë pranë nesh.
Mendohet se ai do te kaloje 44 mije kilometra larg Tokës, ndërsa nëse hyn ne atmosferën e saj, asteroidë me përmasa të tilla mund te shkaktojnë pasoja te ngjashme me atë Chelyabinsk-ut në Rusi.
loading...


Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: 2012 TC4 ASTEROIDI TOKA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Raiffeisen
Alviero
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved