DyqanTaxi
DyqanTaxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ora biologjike dhe plakja e organizmit
 
Shperndaje
ikub#: 1708120055
Aktivizimi i orës biologjike edhe në moshë të avancuar ndihmon në uljen e ritmeve të plakjes.
Pas dhjetëra vitesh studime, shkencëtarët kane arritur te zbulojnë se si ora biologjike është ne gjendje te ndryshoje ritmet e procesit te plakjes. Ne themel te këtij fenomeni qëndron një molekule qe është ne gjendje te ndikoje ne mënyra te ndryshme mbi organe te ndryshme dhe qe ky mekanizëm te funksionojë më mirë është e nevojshme qe organizmi te marre një diete te varfër në kalori.
Mendohet se zbulimi do te mund te hape rrugë te reja në drejtim te studimit te procesit te plakjes dhe ne radhe te pare,uljen e ritmeve te saj.
Edhe me pare dihej qe ora biologjike qe rregullon te gjitha proceset qe nga gjumi, uria etj, kishte te bënte me procesin e plakjes. Kështu mendohej se gjatë plakjes, ne mosha te avancuara, ora biologjike behej gjithnjë e me pak efecient ne drejtim te ndikimit ndaj plakjes, ndërkohë qe studimi i fundit vërteton te kundërtën. Ora biologjike është në gjendje te rregulloje procesin e plakjes.
Stili i te jetuarit dhe respektimi i orës biologjike, me fjale te tjera një diete me pak kalori, ngrënie e rregullt dhe po ashtu një gjumë i tille, çojnë ne rënie te ritmit te proceseve te plakjes.
 
loading...


Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FRENIMI ORA BIOLOGJIKE PLAKJA RITMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Raiffeisen
Alviero
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved