Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Marsi. Mikroorganizma mund të jetojnë deri në tre milion vite
 
Shperndaje
ikub#: 1711130133
Sipas kërkuesve te universitetit Lomosov ne Moskë, edhe pse me kushte fare te pa përshtatshme, nën toka e planetit te kuq, me shumë se dy metra nen sipërfaqe, mund të ruaje disa surpriza te vërteta për studiuesit ne Tokë.
Shkencëtarët rusë kanë riprodhuar kushtet e jashtëzakonshme klimaterike te Marsit ne një eksperiment ku si lëndë të parë kanë pasur shtresat e ngrira përjetësisht te permafrostit ne Arktik dhe simuluar kushtet e Marsit, temperature dhe presion tepër te ulët.
Dihet qe kushtet ne Mars janë ekstreme. Ka një atmosferë shume te holle qe nuk shmang do radiacionet gama dhe ato kozmike, ndërkohë qe temperatura lëviz nga -63 ne -145 grade celsius. Megjithatë, përfundimet qe kanë nxjerrë kërkuesit ruse janë befasuese. Sipas tyre, nëntoka e Marsit mund te lejojë rritjen e mikroorganizmave dhe nëse kjo do te ishte e mundur, ato ne këtë planet do te mund te jetonin deri ne 3 milion vite.
Me kusht qe te mos goditeshin nga rrezet kozmike dhe ato gama.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: MARS MIKROORGANIZMA PLANETI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved