Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Datë e re për prodhimin verës së parë. 1000 vjet më e vjetër se mendohej
 
Shperndaje
ikub#: 1711140122
Datë e re për prodhimin verës së parë. 1000 vjet më e vjetër se mendohej Kërkuesit e koordinuar nga David Lordkipanidze, i Muzeut Kombëtar ne Gjeorgji, kane arritur te zbulojnë fragmente të vazove terakota ne Kaukazin Jugor qe i takojnë periudhës se Neolitit. Sipas tyre, kjo është një dëshmi qe çon edhe 1 mijë vjet me larg kohen e prodhimit te verës se parë ne Tokë.
“Besojmë se ky është ekzemplari me i vjetër qe dëshmon për prodhimin e verës dhe kultivimin e rrushit”, deklaron Stephen Batiuk, nga Universiteti kanadez i Toronto-s”. Fragmentet janë te ngjashme me enët qe ne këtë zone përdoren ende për ruajtjen e verës dhe i takojnë 6000 viteve para Krishtit.
Analizat e terakotave kane vërtetuar praninë e “gjurmëve digitale” te verës, përkatësisht katër elementet me te rëndësishëm, acidin tartarik, malik, susinik dhe citrik.
Deri tani, si me e vjetër konsiderohej vera, gjurmët e se cilës datojnë 5.000 vite para Krishtit qe janë zbuluar ne Malet Zagros ne Iran.
 

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DATA MOSHA PRODHIMI VERA 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved