Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Kometa aliene zbulohet nga NASA. Si ka ardhur deri këtu?
 
Shperndaje
ikub#: 1711210045
NASA zbulon një vizitor historik nga një sistem tjetër diellor.
Një objekt është zbuluar nga NASA në sistemin tonë diellor në një formë aspak të zakonshme. Ai ka një ngjyrë të kuqe, formën e një cigare dhe vjen nga një tjetër sistem diellor.
 
Objekti është shumë më i madh nga çdo asteroid ose kometë e vërejtur në sistemin tonë diellor deri më sot. Ai ka një gjerësi rreth 400 metra dhe gjatësi 10 herë më shumë se gjerësia e tij.
  
Ndërsa forma e tij e zgjatur si cigare është mjaft e çuditshme ai mund të japë të dhëna të reja në mënyrën se si formohen sisteme të tjera diellore.
 
Ky objekt është dëshmia e parë që tregon se ka sisteme të tjerë diellorë jashtë atij toni. Objekti i quajtur "Oumuamua" rrotullohet rreth boshtin e saj çdo 7,3 orë dhe ka një shkëlqim të madh që do të thotë se ka një formë shumë të zgjatur. Ai nuk paraqet asnjë shenjë pluhuri rreth tij, që tregon se ajo është inerte, e dendur, e përbërë nga shkëmb dhe ndoshta metale.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ALIENE KOMETA NASA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved