Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Rruga e Qumështit po bëhet gati të gllabërojë një tjetër galaksi
 
Shperndaje
ikub#: 1711280076
Rruga e Qumështit dhe fqinja e tij, Great Magellane Cloud, janë duke u bere gati te konsumojnë një racion ushqimor kozmik shume te këndshëm duke gllabëruar një galaksi te tretë, më të vogël, qe njihet me emrin Small Magellanc Cloud.
Sinjalet vijnë nga radio teleskopi i madh australian Askap (Square Kilometre Array Pathfinder) i Australian National Research Council, te analizuara nga një grup astrofizikanesh nen drejtimin e Naomi McClure-Griffiths, e Australian National University (Anu).
Galaksitë e mëdha, sikurse e jona, kane ne vijimësi nevojë te konsumojnë te tjera me te vogla, për te fituar energjitë e nevojshme dhe prodhojnë yje te tjerë te rinj. Ky është cikli i jetës ne Univers. Kështu edhe Rruga e Qumështit ka nevoje te gëlltitë galaktika të tjera.
Small Magellanc Cloud është një galaktike e vogël relativisht qe ka ne përmbajtje te saj me qindra miliona yje. E ndodhur rreth 200 mijë vite larg nga galaktika jone, ajo është një nga objektet me te largët qe mund të shihet me sy të lire, por që në harkun e miliarda viteve nuk do te ekzistoje më, si e destinuar për tu grabëlluar nga galaktika te tjera më të mëdha.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: GALAKSI GALAKTIKA GLLABERIM RRUGA E QUMESHTIT

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved