Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Udhëtim në kohë për të gjetur Universin e humbur
 
Shperndaje
ikub#: 1712050175
Është fjala për një teori alternative me atë te Big Bang-ut, e cila është përpunuar nga fizikani brazilian Juliano Cesar Neves, e cila përpiqet te argumentojë se fillimi i Universit nuk nis me Big Bang, por në thelb kemi te bëjmë me një zëvendësim te përjetshëm dhe te vazhdueshëm të tyre, duke lënë me pas gjurmë ne Universin pasardhës.
Edhe pse teoria e Big Bang, është deri tani ajo me e besueshmja qe shpjegon lindjen e Universit, ekzistojnë edhe teori te tjera qe argumentojnë një evolucion te ndryshëm te Universit nga ai qe njihet deri tani.
Sipas fizikanit brazilian, Universi aktual, përpara se të nisë te zmadhohet dhe zgjerohet, ka kaluar një faze kompresioni, madje komprimimi dhe zgjerimi kane zëvendësuar njëra tjetrën dhe ky proces ka vazhduar dhe do te vazhdoje ne përjetësi.
Sipas kësaj teorie, shmanget debati me i forte i astrofizikës qe ka të bëjë me nisjen e kohës (si koncept), qe ne teorinë e Big Bang-ut, është prezent.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BIG BANG LINDJA UNIVERSI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved