Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Si do të dukej Toka nëse oqeanet do të avullonin?
 
Shperndaje
ikub#: 1712130059
Një animacion mahnitës ka zbuluar se si do të dukej Toka nëse uji i oqeaneve do të largohej krejt papritur.
Edhe pse efektet e klimës, ekosistemeve dhe jetesës në Tokë padyshim do të ishin dramatike dhe të menjëhershme, do të duhej shumë më shumë se ç ‘mund të prisnim që uji i oqeaneve të zhdukej plotësisht.
 
Duke pasur parasysh madhësinë e sipërfaqes ujore dhe largimit të një sasie të vogël në çdo kohë do të duheshin me qindra mijëra vjet që ai të zhdukej dhe të formimin një pamje të re në Tokë.
Alaska, për shembull, mund të shihet duke u përhapur dhe zmadhuar brenda 40,000 viteve të para. Ndërsa pas 1 milion vjet, Arktiku dhe Antarktiku kanë filluar të shohin edhe më shumë tokë.
 
Pas 2 milion vjetësh, një urë tokësore duket se mund të lidh Amerikën e Veriut dhe Evropën.
 
Pas qindra miliona vitesh duket se në tokë aty ku ka ekzistuat oqeane të thella, kanë mbetur vetëm disa llogore ujori, liqene dhe cektësira me ujë.
 
Sipas animacionit Oqeani Paqësor është e para që zhduket dhe ka pjesën më të madhe të hapësirës së saj të dominuar nga toka.

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: LARGIMI OQEANE TOKA UJI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved