Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Me mijëra topa akulli shfaqen në mënyrë të mistershme në bregdetin rus
 
Shperndaje
ikub#: 1712140015
Topa të çuditshme akulli janë shfaqur në bregdetin rus duke i habitur të gjithë.
Një video tregon topat uniforme të akullit në Gjirin e Finlandës në Rusinë veri-perëndimore. Sipas ekspertit ekologjik, Ilya Leukhin topat e akullit mund të jenë krijuar ndaj ndotja e naftës dhe derdhja e saj në det, mirëpo ky nuk ishte shpjegimi i vetëm për këtë fenomen të çuditshëm. Disa mendojnë se janë vezë balene të ngjira dhe disa të tjerë që janë formuar në topa nga valët e detit pasi kanë thyer shtresat e akullit. Mirëpo ende asnjë shpjegim përfundimtar për ekzistencën e tyre nuk është pranuar.
Topat prej akulli duken sikur janë bërë me dorë pasi kanë të njëjtën formë. Topat kanë një diametër deri në 17 cm dhe peshojnë deri në 75 kg.
 
Në vitin 2014, i njëjti fenomen u shfaq edhe në brigjet e Liqenit të Miçiganit, pa marrë një shpjegim të saktë.
 

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: AKULLI DETI MISTER RUSI TOPA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved