Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
10 familjet me te pasura ne bote
 
Shperndaje
ikub#: 1712310004
Kur behet fjale për pasuri te mëdha si ato qe posedojnë familjet me te pasura ne bote është vështirë për këdo te dije realisht shifrat qe janë ne loje.
Kur behet fjale për pasuri te mëdha si ato qe posedojnë familjet me te pasura ne bote është vështirë për këdo te dije realisht shifrat qe janë ne loje. Arsyeja është shume e thjeshte. Pjesa me e madhe e personave qe jetojnë ne planet janë mësuar për te numëruar me dhjetëra, qindra apo mijëra euro, dollarë etj po jo me miliard. Por ja cilat janë klasifikuar si familjet me te pasura ne bote.
 
1. Familja ROTHSCHILD (vlere: 10.000 miliard dollar).
Forbes nuk e bën pjese këtë nder personat me te pasur ne bote sepse familja Rothchild nuk jep asnjë informacion mbi këtë teme. Kjo është familja me e pasur dhe e fuqishme ne te gjithë boten. Perandoria Rothschild ka nisur rreth 1760 kur Mayer Amschel Rothschild themeloi një bank ne Gjermani prej nga dhe familja ka prejardhjen.
 
2. Familja AL-SAUD (vlere: 1.400 miliard dollar)
Është familja mbretërore ne Arabinë Saudite. Disa nga prestaret e kësaj familjeje i përkasin listës se miliardereve te Forbes.
 
3. Familja WALTON (vlere: 130 miliard dollar)
Origjina e kësaj familjeje te pasur amerikane dhe biznesi i tyre u themelua ne vitin 1926 kur Sam Walton dhe i vëllai krijuan kompaninë me te madhe te shitjeve ne Amerike Walmart.
 
4. Familja KOCH (vlere: 82 miliard dollar)
Koch Industries është kompania e dyte me e madhe private amerikane qe kooperon mbi te gjitha ne sektorin petrolifer. Çdo gjë nisi ne 1920 kur Fred C. Koch zhvilloi një metode te re për rafineri.
 
5. Familja MARS (vlere: 78 miliard dollar).
Frank Mars krijoi kompaninë e karameleve ne 1911 dhe me ndihmën e te birit Forrest shpiken Snickers një nder çokollatat me te shitura ne te gjithë boten.
 
6. Familja SLIM HELU (vlere: 52 miliard dollar)
Carlos Slim Helu është njeriu me i pasur i Meksikës dhe është ne vendin e katër te miliardereve te Forbes për 2016. Përveç America Movil kompani telekomunikacioni Carlos është aksioner edhe ne New York Times.
 
7. Familja CARGILL-MACMILLAN (vlere: 49 miliard dollar)
Sipas Forbes familja Cargill-Macmillan  ka numrin me te madh te pjesëtareve miliarder rreth 14 te tille ne krahasim me çdo familje tjetër ne te gjithë boten. Cargill Inc. është kompania me e madhe amerikane private qe ka shërbime dhe produkte te cilat përfshijnë sektor te ndryshëm.
 
8.  Familja COX (vlere: 41 miliard dollari)
Ne 1898 James M. Cox bleu Dayton Evening News duke filluar me perandorinë mediatike qe sot është ne duart e nipërve te tij midis te cilëve Jim Kennedy. Familja posedon Cox Enterprises, qe përfshin Cox Communications dhe Cox Media Group.
 
9. Familja ARNAULT (vlere: 39 miliard dollar)
Bernard Arnault është shefi i kësaj familjeje te pasur por edhe shefi i firmave luksoze LVMH. Midis firmave te shumta Dom Perignon, Louis Vuitton, Tag Heuer e Bulgari dhe Christian Dior.
 
10. Familja BETTENCOURT (vlere: 36 miliard dollar)
Kjo familje njihet me emrin L'Oreal. Një histori qe filloi ne vitin 1907 me themeluesin e saj Eugene Schueller. Pas zhdukjes se tij frerët e kompanisë i more e bija Liliane Bettencourt. Aktualisht nuk drejton kompaninë sepse vuan nga demenca.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BOTA FAMILJE PASURIA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved