Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Pse dashuria largon urinë?
 
Shperndaje
ikub#: 1801020006
E kush nuk e ka provuar qe ndërsa është i dashuruar, veçanërisht ne fazat e para, ndër te tjera dukuri qe shoqërojnë këtë moment është edhe largimi i urisë.
Fenomeni duket se ka baze shkencore dhe lidhet me së shumti me fiziologjinë. Kur dashurohemi, organizmi fillon te prodhojë sasi te shtuara te dopaminës, noradrenalinës dhe feniletilaminës (PEA), neurotransmetitorë te fuqishëm qe çojnë ne reaksione te caktuara fiziologjike, sikurse rrahje te shpeshta te zemrës, djersitje, eufori, eksitim, pagjumësi si dhe ulje te dëshirës për te ngrënë.
Te gjitha këto lidhen me PEA-n, një substance kimike me strukture te ngjashme me amfetaminën, qe nga njëra anë na mbush me entuziazëm, dhe nga ana tjetër na mbyll stomakun.
Ende nuk dihet se cili është mekanizmi qe çon ne këtë fenomen.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DASHURIA STRESI URIA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved