Si të luftoni thinjen e parakohshme të flokëve
 
Shperndaje
ikub#: 1712270123
Si të luftoni thinjen e parakohshme të flokëve Zbulimi i thinjave të para mund të jetë një moment krenarie për disa, ndërsa për të tjerët, kjo mund të jetë një pamje frikësuese, veçanërisht nëse janë në vitet e 20-ta.
Me fjalë të tjera, ndërsa ju mund të prisni që thinjat të dalin në fund të '30 ose '40, dalja e tyre më herët tregon një thinje të parakohshme.
 
Çfarë shkakton thinjen e parakohshme?  Flokët gri ose të bardha ndodhin kur qelizat në skalpin e kokës ndalojnë së prodhuari pigment. Për të prodhuar pigment qelizat kane nevojë për vitaminë  B12 dhe thinja e parakohshme ndodh si pasojë e mangësisë së kësaj vitamine. Studimet tregojnë gjithashtu se kur qelizat tona të flokëve prodhojnë shumë peroksid hidrogjeni (i cili prodhohet natyrshëm nga qelizat), flokët tona mund të kthehen edhe gri. Thinjat e parakohshme ka qenë gjithashtu e lidhur me kushtet mjekësore të tilla si çrregullime tiroide, anemi dhe trashëgimia gjenetike.
 
Ja si të luftoni me maska të bëra në shtëpi thinjen e parakohshme të flokëve. 
 
1-Gjethe dafine dhe vaj kokosi
 
Në një ene shtoni vaj kokosi dhe disa gjethe dafine dhe vlojini për 5- 6 minuta dhe më pas masazhoni kokën me këtë vaj.
  
2-Qepë dhe lëng limoni
 
Lëngu i qepës është një nga traditat më të vjetra për të parandaluar thinjen e flokëve. Miksojeni atë me lëng limoni dhe mbajeni për 30 minuta.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: MASKA PARAKOHSHME PARANDALIMI THINJA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved