Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Çfarë ndodh kur dëmtoni barrierën mbrojtëse të lëkurës?
 
Shperndaje
ikub#: 1712280043
Kujdesi i lëkurës është e rëndësishme për të gjithë femra. Disa më shumë disa më pak i kushtojnë rëndësi trajtimit të saj në mënyrë të ndryshme.
Përmes larësve, maskave, kremrave dhe trajtimeve të ndryshme femrat kërkojnë një lëkurë të pastër, të re, plot shkëlqim dhe pa rrudha. Mirëpo shpesh abuzimi me këto produkte, mos gjetja e produkteve të përshtatshme për lëkurën tuaj si dhe trajtime shumë abrazive bëjnë që lëkura të dëmtohet, skuqet, rripet, irritohet, shkaktojë akne dhe madje të vuaj nga ndjeshmëria e lartë dhe reaksionet alergjike. Kjo tregon se barriera mbrojtëse e saj tashmë është dëmtuar.
 
Në këtë rast duhet ti drejtoheni një dermatologu. Ai do të përcaktojë qartë se nga se është shkaktuar problemi. Barriera bën mbrojtjen e shëndetit imunologjik dhe homeostatik të lëkurës, i cili mban bakteret larg dhe ruan lagështinë e saj.
 
Në rastin kur ndodh dëmtimi i saj lëkura pëson inflacion dhe humb lagështinë dhe elasticitetin duke reaguar në mënyra nga më të ndryshmet.
 
Reaksionet alergjike ndaj maskave apo produkteve të kujdesit të lëkurës nuk janë shkaku i vetëm i dëmtimit të barrierës mbrojtëse të saj.
 
Ekzema, psoriasis, larjet e tepërta me sapun, pluhurit, infeksionet shkaktojnë gjithashtu dëmtim të saj.
 
Tregoni kujdes me produktet që zgjidhni për kujdesin e lëkurës. Sigurohuni që ato të jenë delikate dhe sipas llojit tuaj të lëkurës.
loading...




Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BARRIERA DEMTIMI LEKURA SHKAQET SIMPTOMAT

Loading...


la.aaa   Para 46 oresh     
Aha si segepsha
la.aaa   Para 46 oresh     
Aha si segepsha
lejla   Para 46 oresh     
si po ebojni fitiren tuaj kaq te
bukur
lejla   Para 46 oresh     
lalalalalallaalaalalalalalalalala
la
lejla   Para 46 oresh     
shum bukur
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...




Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved