DyqanTaxi
DyqanTaxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Wall Street Journal. Pas bitcoin-it po ngjizet një krizë e re financiare
 
Shperndaje
ikub#: 1708120053
Gazeta e madhe amerikane bën një paralele mes situatës se dhjete viteve me parë kur u shfaqen shenjat e para te krizës se fundit ekonomike dhe monedhës virtuale bitcoin.
Ne analizën qe bën James Mackintosh, ai thotë se përmasat e një krize janë te lidhura me shumën e parave qe vihen ne diskutim. Dhjete vite me parë kriza do te fillonte me një banke franceze e cila do te pezullonte fondet e saj. Ne atë kohe poseduesit e kursimeve ne këtë bankë menduan se thjesht paratë e tyre ishin kthyer ne kredi, dhe realizimi i saj beri qe shpërbëhej me shpejtësi tregu financiar ne SHBA dhe sistemi financiar ne te gjithë boten. Ka një rrezik te vogël qe kjo gjë te përsëritet edhe tani, nënvizon Mackintosh.
Sot ne fakt shuma e parave te lidhura me alternativat moderne te tyre, sikurse bitcoin, është ende e vogël, veç Kinës, por kjo kriptovalutë dhe huadhënësit e saj peeer-to peer, janë sigurisht më të rrezikuarit.
 
loading...


Ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BITCOIN FINANCA KRIZA WALL STREET JOURNAL

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Raiffeisen
Living

FAFCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved