Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
I pari i Vjenës, në Tiranë me dy balete
 
Shperndaje
ikub#: 1711230252
Nuk do të kishte një kohë më domethënëse për të vënë në skenë një shfaqje për emigracionin. Do të jetë solisti i operës shtetërore të Vjenës, Eno Peçi që bashkë me trupën kombëtare të baletit do të kërcejnë në skenën e Tiranës.
Me “Exil”, Eno i prezantohet publikut edhe si koreograf, një krijim i 2015, i interpretuar në skenat evropiane dhe që i erdhi koha të ngjitet edhe në skenën shqiptare.
Vepra është kuptuar mirë edhe nga balerinët. Në mos ata vetë, familjarët e tyre i përkasin kontingjentit, emigrantë nga Shqipëria.
Trishtimin që përcjellë “Exil”, e zëvendëson “Deja Vu”, një balet i dytë, serish me koreografi të Eno Peçit, ku ai edhe kërcen.
Të shtunën dhe të Dielën, Eno Peçi dhe artistët balerinë i gjeni në sallën e Universitetit të Arteve, në dy mbrëmje tingujsh e kërcimesh klasike dhe të kohës.
 
loading...
Marre nga Klan
Shfleto artikuj te tjere per: ENO PECI OPERA VJENA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved