Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Artistët e Pakistanit që po luftojnë stereotipat
 
Shperndaje
ikub#: 1711290003
Pavarësisht terrorit, të rinjtë e Lahore, Pakistan, mbeten plot pasion, dhe një zë që dëshiron të shprehet dhe të mbrojë të drejtat e saj.

Plot ngjyra, i ri dhe liberal, qyteti Lahore ka qenë kryeqyteti progresiv i Pakistanit për më shumë se një shekull. Qyteti, pjesërisht i krijuar për të qenë një parajsë e Myslimanëve, ka mbajtur mbi vete një mantel artistik në një mënyrë jo konvencionale.

Në vitin 1875, kur vendi ishte ende pjesë e Indisë, John Lockwood Kipling, një avokat i artit, hapi një shkollë arti dhe një muzë atje. Ai u bë drejtori i parë i shkollës dhe kuratori i parë i muzeut. Detyra e tij ishte të ruante dhe të bënte të njohur punët artizanale, muzikën dhe arkitekturën e vendasve të rajonit të Punjab.

Shkolla dhe misioni u zhvilluan. Sot, Kolegji Kombëtar i Arteve dhe muzeu i Lahore ruajnë të njëjtin drejtim.

Të rinjtë e këtij kolegji vazhdojnë të jenë plot pasion për të gjetur mënyra, përmes artit të tyre, që të shprehin një sens lirie në këtë vend kaq kompleks. Ata hyjnë thellë në atë që është esenca e Pakistanit, duke gjetur frymëzin në historinë e këtij vendi kaq shpirtëror.

Edhe një herë arti do të shpëtojë atë që është më e rëndësishme, shpirti i një vendi. Disa nga punët e këtyre studenteve do ti gjeni bashkangjitur në galeri. 

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ARTI ARTISTET KULTURA PAKISTAN

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved