Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Pas Kadaresë dhe Kongolit, Bashkim Shehu fiton “Nobel-in e Ballkanit”
 
Shperndaje
ikub#: 1712030018
Bashkim Shehu është fitues i çmimit të madh Balkanica i konsideruar si “Nobel-i i Ballkanit”.
Në ceremoninë e mbajtur sot në Shkup shkrimtari shqiptar është shpallur si më i miri, në një garë ku merrnin pjesë emra të rëndësishëm të letrave ballkanike. Shehu fitoi çmimin e madh me romanin “Loja, shembja e qiellit”. 
Është hera e dytë që shkrimtari Bashkim Shehu, përzgjidhet për të konkurruar në këtë garë letrare ndër-ballkanike.
Për këtë roman Shehu është shpallur fitues i çmimit “At Zef Pllumi” - 2013. Po këtë vit juria e Panairit të Librit Fier e nderoi me çmimin “Autor i Vitit”-2013. 
Më parë këtë Çmim e kanë marrë shkrimtarët shqiptarë Fatos Kongoli (2002) dhe Ismail Kadare (2009).
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: BALKAN BASHKIM SHEHU CMIMI NOBEL

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved