Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Arsyet për të dhënë dorëheqjen nga puna
 
Shperndaje
ikub#: 1712220129
Ja disa raste dhe çfarë te bëni për te lënë vendin e punës.
Kur është e nevojshme te jepni lajmërimin? Kur flasim për dorëheqje për një rast te drejte? Ja disa raste dhe çfarë te bëni për te lënë vendin e punës.
 
Kur punonjësi është ne një pune me kohe te pacaktuar me një kontratë te rregullt dhe dëshiron te lere vendin e punës duhet te komunikoje zyrtarisht ne kompani ne një periudhë te caktuar lajmërimin qe zakonisht është 2-3 jave ne mënyrë qe ti jap mundësi punëdhënësit kohe te mjaftueshme për te zëvendësuar punonjësin qe do te dorë hiqet. Kur flasim për një kauzë te drejte punonjësi mund te lere vendin e punës edhe pa paralajmërim dhe për me tepër mund te marre një dëmshpërblim ne vlere monetare për dëme morale apo psikologjike te shkaktuara nga punëdhënësi. Kështu punonjësi mund te jap dorëheqje te menjëhershme pa pasur asnjë detyrim ne kompani kur:
 
- Mungese page dhe vonese e saj
- Mungese e derdhjeve te kontributeve
- Ngacmim ne sjellje nga shefat apo koleget
- Ulje ne pozicionin e punës e pajustifikuar
- Ngacmim dhe dhune psikologjike te natyrës seksuale
- Diskriminim i nderit dhe reputacionit apo me natyre raciste
- Mos vlerësim i punës nga punëdhënësi
- Tentative e kompanisë për te përfshirë punonjësin ne aktivitet te paligjshëm  etj
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ARSYE DOREHEQJE PUNA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved