Ushqimet që do t'ju sjellin fat të mirë në Vitin e Ri
 
Shperndaje
ikub#: 1712300028
Ushqimet që do t'ju sjellin fat të mirë në Vitin e Ri Ushqimi i mirë jo vetëm që mund t'ju mbajë të kënaqur dhe të lumtur, por gjithashtu të sjellë shumë fat të mirë.
Sipas traditave kineze dhe tajlandeze dhe shumë kulturave të tjera anembanë botës, të hahet ushqime të caktuara natën e ndërrimit të viteve mund tju sjell fat.
 
Nëse e besoni ose jo, ja vlen ta provoni nuk keni asgjë për të humbur.
 
1. Perimet e gjelbra: Shumë kultura nga Shtetet e Bashkuara në Europë besojnë se ngjyra e gjelbër e perimeve simbolizon para. Pra, sa më shumë që hani, aq më shumë do ta bëni!
 
2. Thjerrëzat: Në Itali ato krahasohen më monedhat e vogla. Kjo gjellë mund të sjellë pasuri dhe prosperitet në Vitin e Ri!
 
3. Shegë: Ngjyra e kuqe e tyre është përfaqësuese e zemrës njerëzore dhe nënkupton jetën dhe pjellorinë.
 
4. Peshku: Peshku konsiderohet të jetë një nga ushqimet më fatlume për Vitin e Ri. Ai sjell fat, pasuri dhe prosperitet të mirë. 
 
5. Frutat e thata: Ato janë simbole të jetës së re.
 
6. Portokalli: Frutat e artë si portokall dhe mandarina konsiderohen të jenë me fat sipas traditës kineze. Gjithashtu nënkuptojnë bollëk dhe lumturi.
 
7.Rrushi: Në vende të tilla si Kuba, Portugalia dhe Spanja, fruta e rrushit të ëmbël konsiderohet si një ushqim me fat për Vitin e Ri. 
 
8.Misri: Ai është një simbol i arit që do sjell pasuri.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: FAT USHQIMET VITI I RI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved