Dyqantaxi
Dyqan taxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Pastrimi i zorrës së trashë: Pije me tre përbërës që largon toksinat dhe kilet e tepërta
 
Shperndaje
ikub#: 1607160081
Problemet digestive përfshijnë çështje që shqetësojnë stomakun dhe zorrët...

Gjithsesi, kur mendojmë për pastrimin e trupit në mënyrë që të përmirësojmë shëndetin e përgjithshëm, shumë prej nesh harrojnë një organ që ka një rol kryesor në procesin e detoksifikimit: zorrën e trashë.

Ky organ është pjesa finale e sistemit tretës dhe ka funksion të riabsorbojë lëngjet dhe të procesojë mbetjet duke i përgatitur për eleminimin e tyre. Zorra e trashë përmban 60 varietete të mikroflorës dhe bakterieve që nxisin tretjen, promovojnë prodhimin e nutrientëve vitalë, ruajnë balancën e pH dhe parandalojnë bakteret e dëmshme. Dieta e varfër dhe dehidratimi mund të çojnë në ngjitjen e mbeturinave në murret e zorrës dhe intoksikimin e trupit.

Për këtë, ju duhet të bëni maksimumin për të pasturar zorrën e trashë dhe një nga këto mënyra është përgatitja e kësaj pijeje me vetëm 3 përbërës. Gjatë këtij procesi pastrimi ju duhet të pini shumë ujë, ndërsa gratë shtatzëna duhet të konsultohen me mjekun për të filluar këtë “udhëtim deotksifikues”.

 

Përbërësit:

-1/2 kupe lëng molle krejtësisht organic

-1 lugë çaji lëng xhinxheri të freskët

-2 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur

-1/2 lugë çaji kripë himalajane

-1/2 kupe ujë të ngrohtë të filtruar

 

Përgatitja:

Fillimisht hidhni ujin e filtruar në një tenxhere dhe lëreni të nxehet. Mos e zieni. Uji nuk duhet të jetë shumë i nxehtë sepse duhet ta pini këtë pije menjëherë. Nëse është shumë e nxehtë, lëreni të ftohet pak.

-Më pas hidheni ujin e nxehtë në një gotë dhe shtoni kripën himalajane. Përziejini.

-Më pas shtoni lëngun e mollës, xhinxherit dhe limonit dhe përziejini mirë.

-Konsumojeni këtë pije tre herë në ditë para vakteve. Vazhdojeni procesin për një javë.

 

 

1. Xhinxheri lufton inflamacionin dhe lufton kundra kancerit të zorrës së trashë.

2. Limoni posedon veti antibakteriale dhe ndihmon në alkalizmin e trupit.

3. Lëngu i mollës lufton radikalet e lira dhe pengon shtimin e qelizave kancerogjene.

 

loading...


Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: PASTRIM TOKSINA TRUPI ZORRA E TRASHE

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
loading...
Raiffeisen


Më të lexuarat


Teuta


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved