Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ushqimet e ndaluara 9 muaj
 
Shperndaje
ikub#: 1612280147
Shtatzënia është një udhëtim prej nëntë muajsh sa i bukur aq dhe i vështirë dhe shumica e grave e përjetojnë të paktën një herë në jetën e tyre.

Shtatzënia është një udhëtim prej nëntë muajsh sa i bukur aq dhe i vështirë dhe shumica e grave e përjetojnë të paktën një herë në jetën e tyre. Kujdesi është tepër i veçantë dhe një ndër gjërat për të cilën nënat shtazën kujdesen më shumë është konsumimi i ushqimit këto 9 muaj. Shumë nga ushqimet që konsumojnë janë toksike për trupin tonë dhe duhet të shmangen veçanërisht kur jeni shtatzënë. Ato mund të dëmtojnë fëmijën dhe ndërkohë që asnjë nënë nuk dëshiron që kjo të ndodhë. Por jo shumë, janë të informuar sa duhet për këtë temë. Edhe pse disa prej ushqimeve në këtë listë janë me të vërtetë të mira për shëndetin tuaj normalisht, për gratë shtatzëna ato mund të shkaktojnë disa rreziqe. Për ju dhe shëndetin e të porsalindurit tuaj kemi bërë këtë listë ushqimesh që duhen shmangur kur jeni shtatzënë.

1. Sushi
Peshku i papërpunuara ka më shumë gjasa që të përmbajë baktere ose parazitë që mund të shkaktojnë vuajtje të rënda gastrointestinale. Sushi duhet të shmanget patjetër në qoftë se ju nuk doni të helmoheni nga ushqimi dhe të dëmtoni fëmijën tuaj.

2. Mëlçi
Ju nuk duhet të hani mëlçi, ose produkte të mëlçisë, të tilla si sallami i mëlçisë apo tru, ndërsa ju jeni shtatzënë.
Mëlçia përmban nivele shumë të larta të retinolit, e cila është një lloj i vitaminës A. Nëse keni shumë nga forma retinolit e vitaminës A, këto nivele të larta mund të jenë të dëmshme për fëmijën tuaj të pa lindur.

3. Ushqim mensash
Gjatë 9 muajve të shtatzënisë ju duhet patjetër të shmangin ushqimet e mensave. Ju nuk e dini se sa kohë ushqime kanë qenë në frigorifer, ose nëse të gjithë përbërësit në një sallatë apo pjatë janë pasterizuar.

4. Çaji herbal
Edhe pse kjo vjen si një surprizë për shumë njerëz, ju duhet të shmangni disa lloje të çajit. Njëri prej tyre është çaji herbal.


5. Djathi i butë
Djathërat e butë mund të përmbajnë baktere Listeria që shkaktojnë një infeksion të quajtur Listerioza. Djathërat e butë përmbajnë shumë lagështi. Kjo do të thotë se ata mund të jetë një mjedis ideal për bakteret e dëmshme. Edhe pse infeksioni me listeria është e rrallë, është e rëndësishme të merren masa të veçanta në shtatzëni.
 

loading...
Marre nga living
Shfleto artikuj te tjere per: MUAJ SHTATEZENIA USHQIME

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved