6 gjërat që pediatri i fëmijës tuaj kërkon që të dini
 
Shperndaje
ikub#: 1706220085
6 gjërat që pediatri i fëmijës tuaj kërkon që të dini Shqetësimi kryesorë i prindërve është shëndeti dhe siguria e fëmijëve të tyre. Shpesh frika se mos ato lëndohen i bën prindërit të jenë shumë mbrojtës dhe shqetësues edhe për gjërat më të vogla që shpesh janë më se normale që të ndodhin.
Ja 6 gjërat që pediatri i fëmijës tuaj kërkon që të dini dhe të mos shqetësoheni kot.
 
1-Kur temperatura e fëmijës është poshtë 38 gradë celcius.
 
Kur temperatura është 37.5 gradë celcius dhe më poshtë nuk ka nevojë për panik. Këto janë shqetësime të vogla që shpesh kalojnë vetë ose me medikamentin përkatës. Kur fëmija i kalon të 38 gardë celsius atëherë duhet të shqetësoheni dhe drejtoheni mjekut.
2-Vaksinat.
 
Frika më e madhe e viteve të fundit nga vaksina është shkaktimi i autizmit. Kjo nuk është e vërtet prandaj mos i ndryshoni kohën e vaksinimit të fëmijëve të vegjël.
 
3-Nëse kanë vështirësi në daljen jashtë.
 
Kur fëmija juaj është dy muajsh dhe më shumë dhe nuk ka dalë jashtë edhe për 1 javë mos u alarmoni dhe të ngriheni në mes të natës për në spital. Tretja ndodh me vështirësi për shkak të sasisë së tepërt të ushqimit, por dhe kjo do të kalojë vetë.
 
4-Ushqimet organike.
 
Asnjë nga ne nuk është rritur vetëm duke ngrënë gjëra organike dhe jemi shumë mirë. Të blini vetëm prodhime organike është një gjë shumë  e mirë, por edhe nëse ndonjëherë konsumoni prodhime të tjera nuk është gabim apo për tu shqetësuar.
 
5-Prodyket OMGJ.
 
Këto produkte në kohët e sotme janë shumë të vështira për tu shmangur. Madje është bërë gjithmonë e më e rrallë gjetja e ushqimeve organike. Mundohuni ta ushqeni fëmijën tuaj sa më shëndetshëm.
 
6-Të shqetësoheni për çdo sëmundje që dëgjoni në lajme.
 
Është një proces i mençur të merrni masa paraprake, por shumica ndodhin në zona të caktuara dhe nuk keni pse shqetësoheni kot.
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJA PEDIATRI PROBLEMET SHQETESIMI TEMPERATURA

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved