Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ngrënia e mëngjesit ndihmon metabolizmin
 
Shperndaje
ikub#: 1712010143
Shumë studime kanë zbuluar se ngrënia e mëngjesit është i rëndësishëm për ruajtjen e peshës, metabolizmin dhe shëndetin e përgjithshëm.
Provat bëhen edhe më të forta, ku një studim i ri nxori si përfundim se mëngjesi kishte një rol parësor në nxitjen e punës së metabolizmit. Ngrënia rregullisht e mëngjesit ndikon në qelizat e yndyrës në trup duke ndryshuar aktivitetin e gjeneve të përfshirë në metabolizmin e yndyrës dhe rezistencën ndaj insulinës. 
 
Konsumimi çdo ditë i mëngjesit ul rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 dhe sëmundjet kardiovaskulare.
 
Në studim u përfshinë 49 persona të moshave 21-60 vjeç, duke u ndarë në 2 kategori që hanin mëngjes dhe ato që nuk e konsumonin këtë vakt.
 
Shkencëtarët matën metabolizmin para dhe pas studimit, përbërjen e trupit dhe shëndetin kardiovaskular dhe metabolik. 
 
Ajo që u vu re ishte se personat që konsumonin mëngjes kishin një metabolizëm më efektiv dhe i tretën yndyrat e trupit më shpejtë.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: MENGJESI METABOLIZMI NDIKIMI PESHA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved