Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ushqimet që duhet të konsumoni në mëngjes
 
Shperndaje
ikub#: 1712040003
Trupi është selektiv kur është fjala për ushqimet qe konsumojmë ne mëngjes, pasi jo te gjithë garantojnë lëndët e duhura ushqimore energjitike, kripërat minerale, Vitaminat dhe acidet e përshtatshme që në mëngjes.
- Konsumoni tërshërë pasi ato krijojnë një shtresë mbrojtëse rreth stomakut duke e parandaluar acidin e tij të krijojë dëme. Gjithashtu ato përmbajnë fibra duke sjell shumë përfitime në organizëm.
- Drithëra pasi ato pasurojnë organizmin me fibra duke përmirësuar tretjen dhe mbrojnë stomakun.
 - Vezët pasi ato japin kaloritë e nevojshme për të përballuar ditën.
 - Boronicat pasi kur konsumohen me stomakun bosh përmirësojnë memorien, presionin e gjakut dhe metabolizmin.
 - Bukë me fara por pa maja i japin trupit karbohidratet e nevojshme për të prodhuar energji.
- Arrat pasi përmirësojnë sistemin tretës dhe normalizojnë pH e stomakut.
 - Mjalti ndihmon të zgjojë trupin në mëngjes duke i dhënë forcë dhe energji atij. Gjithashtu mjalti ndihmon trurit të funksionojë më mirë dhe prodhon hormonin e serotoninë, që ndikon në ndjenjën e lumturisë tek njerëzit.
- Shalqi pasi e furnizon stomakun dhe trupin me lëngje dhe ndihmon në shëndetin e syve dhe zemrës.
- Dhe mos harroni ujin me një luge mjaltë dhe gjysmë limoni të shtrydhur, esëll.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: KESHILLA MENGJESI USHQIME

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved