Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Çarçafë e jastëkë. Pse është e domosdoshme të ndërrohen një herë në javë?
 
Shperndaje
ikub#: 1712070147
Në shtrat kalojmë mesatarisht një të tretën e jetës çka do te thotë se mundësia për të ndarë atë me koloni mikrobesh, bakteresh dhe kërpudhash, është shumë e lartë.
Për këtë arsye, është e domosdoshme qe çarçafët dhe jastëkët, por edhe kamishat e natës, apo pixhamatë, te ndërrohen me të lara, se paku një herë në javë. Në rast te kundërt, sipas shpjegimeve të mikrobiologut amerikan Philip Tierno, rrezikohemi seriozisht te sëmuremi.
Gjate një viti, trupi i njeriut prodhon mesatarisht 26 litra djersë dhe ajo është mjedisi me i përshtatshëm për shtimin e baktereve dhe kërpudhave. Sipas një studimi, ne jastëkë dhe po ashtu çarçafë, ndodhen rreth 17 tipe te ndryshme kërpudhash.
Pjesa më e madhe e tyre prodhohen nga vetë trupi ynë, qe përmes djersës dhe epidermës, sekrecioneve anale dhe vaginale, shtresëzohen ne çarçafë. Një sasi tjetër vjen nga ajri, qe për shkak te gravitacionit, bien mbi to.
Te ndodhur kaq pranë gojës dhe hundës, një sasi e madhe e tyre kalojnë brenda organizmit, duke shkaktuar aty, probleme dhe patologji serioze.
Ndaj mos e harroni. Një here ne jave duhet te ndërrohen me të lara. Pa tjetër. 
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: CARCAFE JASTEKE KERPUDHA MIKROBE

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved