Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
10 këshilla për ato që dëshirojnë të humbasin kilet shpejt
 
Shperndaje
ikub#: 1712230003
Si te arrini te humbisni kilet shpejt?
Si te arrini te humbisni kilet shpejt? Për te ndjekur një diete ju duhet fillimisht një doze e mire vullneti por edhe te ndiqni disa truke dhe te evitoni disa zakone te këqija mund t;ju ndihmojnë shume për te arritur objektivin. Kështu sot po ju tregojmë 10 këshilla te cilat mund t'ju ndihmojnë te humbisni shpejt peshe.
 
1. Mos anashkaloni vaktet
Kur dëshironi te humbisni disa kile shpesh mendoni te mos hani te gjitha vaktet por ne te vërtet duhet te bëni te kundërtën. Duhet te hani mëngjes, drek, dark ne mënyrën e duhur është e rëndësishme.
 
2. Te pini shume ujë
E përsërisin shume shpejt dietologet dhe nutricionistet për te humbur peshe me shpejt nuk duhet te harroni te pini ujë te paktën 2L ne dite.
 
3. Te hani mëngjes te shëndetshëm
Nuk duhet te anashkaloni vaktet dhe mbi te gjitha nëse behet fjale për mëngjesin i cili është vakti me i rëndësishëm i ditës. Mëngjesi për ato qe janë ne diete dhe po përpiqen te humbasin peshe duhet te jete i shëndetshëm por i bollshëm.
 
4. Te hani ngadalë
Te hani ngadalë është një tjetër këshillë e arte te cilët japin dietologet dhe nutricionistet. Kjo sepse ndjenja e ngopjes është shume e rëndësishme për ato qe janë duke ndjekur një diete dhe dëshirojnë te limitojnë disa ushqime.
 
5. Dilni nga rregulli ndonjëherë
Për çdo arritje gjate periudhës se dietës tuaj bëjini vetes një dhurate ndonjëherë.
 
6. Pastroni dollapët
Te pastroni dollapët është një tjetër këshille te cilën duhet te ndiqni nëse dëshironi te humbisni peshe. Kështu largoni nga raftet tuaja ushqimet jo te shëndetshme. Mbase fillimi do te jete disi i vështirë duke i pare raftet bosh por me pas do ti mbushni me ushqime te shëndetshme.
 
7. Beni pazarin ne mënyrën e duhur
Një truk qe bëni mire te ndiqni është edhe te mos shkoni për te bere pazar kur keni uri sepse do te ishte vërtet tunduese. Kur shkoni për te bere pazar është mire ti keni idetë e qarta për sa i përket ushqimeve te përshtatshme për ju.
 
8. Përmirësoni stilin e jetës
Te përmirësoni stilin e jetës dhe te keni vetëdije te plote është e rëndësishme për t’ju ndihmuar te humbisni peshe shpejte. Ushqyerja e shëndetshme duhet te behet një zakon për një kohe shume te gjate e cila duhet te behet ne mënyrë natyrale. Këshillohen karbohidratet ti konsumoni me moderim dhe ne çdo vakt te konsumoni 5-6 porcione fruta dhe perime ne dite, peshk dhe mish te bardhe dy here ne jave.
 
9. Te ecni sa me shume te keni mundësi
Është diçka qe e dini se te ecni sa me shume është një mënyrë e shkëlqyer për tu dobësuar me shpejt madje edhe me shume se sa vrapi. Te ecni 30 minuta ne dite ju aktivizon metabolizmin dhe djeg shume kalori. Ne te vërtet aktiviteti fizik duhet te jene ne një hap me ushqyerjen e shëndetshme ne mënyrë qe t’ju premtoje rezultatin qe dëshironi.
 
10. Te flini mire
Edhe gjumi i rregullt apo pushimi i natës janë te rëndësishme për ato qe ndjekin një diete hipokalorike. Tashme shume studime kane treguar se te flini mire ju dobëson.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: HUMBJA KESHILLA KILE

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved