5 arsye pse duhet të konsumoni sa më shumë ushqime deti
 
Shperndaje
ikub#: 1712230035
5 arsye pse duhet të konsumoni sa më shumë ushqime deti Ushqimi i detit ka përfitime fantastike shëndetësore.
Peshku, sidomos peshku yndyror, është një pjesë e rëndësishme e një diete të shëndetshme. Përfitimet shëndetësore të peshkut janë mjaft të fuqishme dhe ndihmojnë për të minimizuar rreziqet e mundshme.
 
Ja 5 arsye pse duhet të konsumoni sa më shumë ushqime deti.
 
Arsyeja # 1: Mbron zemrën: Konsumi i rregullt i peshkut redukton rreziqet e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Përfitimet e rritjes së zemrës i atribuohen kryesisht acideve omega 3-yndyrore si dhe burimi i mirë i proteinave.
 
Arsyeja # 2: Zhvillimi i duhur i trurit: Omega-3 është i lidhur me zhvillimin e duhur të trurit dhe syve tek foshnjat.  Fëmijët gjithashtu kishin një rrezik më të ulët për t'u diagnostikuar me autizëm. Mungesat e omega 3 gjatë shtatzënisë dhe muajve të parë të jetës lidhet me inteligjencën më të ulët dhe shikimin më të dobët. 
 
Arsyeja # 3: Përforcuesi natyror i humorit: Acidet yndyrore omega-3 ulin depresionin dhe ankthin dhe ka një efekt të njëjtë me ilaçet antidepresante. 
 
Arsyeja # 4: Përmirëson kujtesën: Konsumimi i rregullt i peshkut ndihmon në një kujtesë më të fortë dhe uljen e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme mendore.
 
Arsyeja # 5: Rreziku autoimune: Konsumi i peshkut ndihmon edhe në luftimin e sëmundjeve autoimune si diabeti i tipit 1 dhe artriti reumatoid. Përfitimet e mundshme përqendrohen në faktin se inflamacioni brenda trupit zbutet nga acidet yndyrore omega 3.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: OMEGA 3 PERFITIMET PESHKU SHENDETI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved