Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ushqimi që ju ndihmon të bini në peshë
 
Shperndaje
ikub#: 1712230004
Ky është një nga ushqimet kryesore që duhet të përfshini në dietën tuaj për të rënë në peshë dhe për të pasur një shëndet të mirë.
Ushqimi i shëndetshëm dhe dietat dobësuese shpesh përfshinë një balancim të mirë të produkteve nga të cilat merrni kaloritë. Mirë ekzistojnë edhe ushqime të caktuar që ndihmojnë në rënien në peshë në mënyrë të konsiderueshme dhe gjithashtu të keni një shëndet të mirë tretës.
 
Sipas një studimi të zhvilluar nga Universiteti i Massachusetts Medical School arriti në përfundimin se fibrat janë shumë të nevojshme në një tretje të mirë, largim të shpejtë të toksinave dhe harxhim të kalorive në trup. Fibrat ndihmojnë në nxitjen e metabolizmin që do të thotë më shumë energji të harxhuara dhe më shumë yndyrë e larguar nga trupi.
 
Studimi u zhvillua në 240 persona të ndarë në dy grupe në persona që do të hanë gjëra me shumë kalori dhe personat që do të konsumonin ushqime të pasura me fibra si fruta, perime dhe drithëra.
Rezultati ishin se personat që konsumuan fibra patën jo vetëm rënie në peshë por edhe një shëndet të mirë duke u bërë më pak të prirur nga sëmundjet si mbipesha, diabeti dhe problemet me zemrën.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DOBESIMI FIBRAT USHQIMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved