Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ja pse periodat mund t'iu vinë dy herë në muaj
 
Shperndaje
ikub#: 1712250027
se jeta është e padrejtë, por arsyet janë shumë më të komplikura.
Është mjaftueshëm e keqe dhe e vështirë për tu marrë një herë në muaj me periodat. Por dy herë? Është thjeshtë e pamundur.
 
Cikli menstrual duhet të ndodhë çdo 21 deri në 35 ditë dhe të zgjasë diku nga dy deri në shtatë ditë. Nëse keni një cikël të shkurtër atëherë ardhja e tyre dy herë në muaj është e zakonshme. Mirëpo kur keni çrregullime kjo ndodh për arsye të ndryshme.
 
Në shumicën e rasteve, arsyeja nuk është për t'u shqetësuar. Para se të frikësoheni mësoni pse mund të ndodh ardhja e shpeshtë e menstruacioneve.
 
1-Keni harruar të merrni kontraceptivët. Mosmarrja e tyre në mënyrë korrekte do të shkaktojë gjakderdhje të çrregullt për shkak të hormoneve.
 
2-Jeni shtatzënë. Shtatzënia nënkupton ndalimin e menstruacioneve, por disa gra do të kenë gjakderdhje edhe kur janë shtatzënë, sidomos në tremujorin e parë. 
 
3-Mund të vuani nga fibroidet ose polipetet që njohen ndryshe edhe si tumorët e mitrës. Këto janë sëmudje shumë të zaknshme dhe lidhen me çështjet hormonale.
 
4-Keni infeksine vaginale. Kjo ndodh për një numër të madh arsyesh. Infeksionet e brendshme shkaktojnë gjakderdhje të shpeshtë dhe dhimbje.
 
5-Keni probleme me tiroiden. Një gjëndër tiroide jo aktive ose tepër aktive mund të shkaktojë menstruacione të parregullta.
 
6-Keni qeliza kancerogjene në qafën e mitrës.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE MENSTRUACIONET PERIODAT SHENDETI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved