Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Gjërat që duhet të dini rreth osteoartritit, edhe pse jeni i ri
 
Shperndaje
ikub#: 1712300015
Vetëm për shkak se jeni në 20 apo 30 vjeç, nuk do të thotë që nuk mund të zhvilloni osteoartriti. Ja çfarë duhet të dini për këtë sëmundje të dhimbshme.
Kur dëgjon fjalën "artriti", ndoshta mendoni për një person të moshuar me dhimbje kyçesh. Por osteoartriti në fakt mund të shfaqet në njerëz të rinj si 20 vjeçarët. Osteoartriti është një sëmundje që ndodh kur kërci që mbron nyjet largohet. Kjo ndodh gradualisht, dhe bëhet më keq me kalimin e kohës. Çrregullimi më së shpeshti ndikojnë në duart, gjunjët, mesin dhe shpinën.
 
Simptomat janë disi të ndryshme tek të rinjtë. Osteoartriti zakonisht prek gjunjët, vithet dhe këmbët tek të rinjtë pasi preken nga lëndimet atletike. Kjo sëmundje gjithashtu shfaqet edhe me deformim të kyçeve dhe shfaqje të harqeve dhe fryrjeve në gjymtyrë.
 
Ruajtja e peshës së shëndetshme është një nga mënyrat më të mira për parandalimin e osteoartritit. Pesha shtesë rrit presionin mbi nyjet.
 
Nuk ka shërim për osteoartriti, por ka shumë mënyra të provuara për të menaxhuar dhimbjen. Kjo përfshin humbjen e peshës, terapinë fizike, akupunkturën, anti-inflamatorët dhe injeksionet me kortizon.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJA KYCET OSTEOARTRITI SIMPTOMAT TRAJTIMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved