Si ndikon inflamacioni në trupin tonë?
 
Shperndaje
ikub#: 1712300016
Si ndikon inflamacioni në trupin tonë? Ndoshta keni dëgjuar shpesh për inflamacionin por nuk e dini se çfarë është saktësisht ai?
Inflamacioni është mbrojtja natyrale e trupit tuaj kundër kërcënimeve të jashtme si stresi, infeksioni ose toksina. Kur sistemi imunitar zbulon ndonjë nga këta pushtues, ai lufton prapa duke shkaktuar proteina që kanë për qëllim të mbrojnë qelizat dhe indet. Megjithatë, shumë gjëra të mira mund të jenë të këqija.
 
Në disa raste, trupi mund të sulmojë më shumë se sa duhet duke vënë në rrezik me problemet shëndetësore si sëmundjet e zemrës, çrregullimet e zorrëve inflamatore dhe artriti reumatoid. Por pse pikërisht trupi merr overdoza me inflamacion? Mund të shkaktohet nga ndonjë numër faktorësh, nga një çrregullim autoimun deri tek infeksionet bakteriale, stresi, ushqimi i keq,
 
Prandaj sigurohuni të bëni masazhe relaksuese të largoni stresin, të ushqeni mirë dhe të konsumoni sa më shumë acide yndyrore omega 3, vaj ulliri, peshk, fruta të thata dhe ushqime anti-inflamatore.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: INFLAMACIONI NDIKIMI SIMPTOMAT TRAJTIMI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved