Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Një spray nazal kundër varësisë nga lojërat e fatit
 
Shperndaje
ikub#: 1801120198
Bëhet fjalë për një substancë që në te kaluarën është përdorur për te frenuar varësinë nga opiumet dhe qe është e aftë qe ne pak minuta te arrije deri ne tru.
Në fakt duket e habitshme se si një spray te jetë në gjendje të frenoje dhe largoje menjëherë varësinë nga lojërat e fatit, por një ekip finlandez duket se ka vënë ne plan që të kryeje një testim për ta vërtetuar efektin.
Behet fjale për një spray me baze naloxone, një ilaç qe përdoret për trajtimin e varësisë nga opiumet, sikurse heroina dhe morfina. Ajo vepron duke bllokuar transmetimin e dopaminës, një neurotransmetitor qe përfshihet ne përjetimin e ndjesisë se kënaqësisë dhe qe ka një rol kyç ne mekanizmat qe çojnë ne varësi.
Ai vepron menjëherë duke shkuar për pak minuta ne tru dhe kërkues finlandeze te Finland's National Institute for Health and Welfare (THL), shpresojnë që të jetë gjithashtu në gjendje të kundërshtojë impulsin qe çon ne përfshirjen ne loje, menjëherë sapo ai manifestohet.
Kjo substance ne fakt është përdorur edhe më parë, por ne atë kohë efekti i saj ndjehej pas më shumë se një orë, me fjale të tjera, kur nuk kish me nevoje se loja kish mbaruar...
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: LOJERAT E FATIT NALOXONE SPRAY NAZAL

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved