Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Shtatzënia dhe rreziku i dëmtimit të dhëmbëve. 5 këshilla për ta parandaluar
 
Shperndaje
ikub#: 1801120172
Për shkak te ndryshimeve hormonale qe shoqërojnë periudhën e shtatzënisë, nder pasojat qe hasen tek gratë, janë edhe dëmtime te gingivave, por me disa përkujdesje te vogla, këto fenomene mund te kalojnë pa pasoja si për nënën ashtu edhe për fëmijën.
Në shumicën e rasteve behet fjale për një proces kalimtar, ndaj asgjë për tu shqetësuar, por kur kemi te bëjmë me fenomene te paratonditis-it, nje forme inflamacioni qe prek ne forme te rende ne 10-15% te rasteve, situata edhe mund te rendohet dhe agravohet. Kjo sëmundje e gingivave zakonisht lidhet me lindjet e parakohshme dhe shoqërohet me rënien ne peshë të nënave.
Gjithsesi, për te parandaluar sa me sipër, mjekët këshillojnë:
- te gjitha gratë qe zbulojnë se janë shtatzënë, duhet që sa më parë te bëjnë një vizite stomatologjike.
- te respektojnë një higjiene orale. Këshillohet përdorimi i furçës se dhëmbëve elektrike një herë ne dite për katër minuta.
- përdorni për çdo dite fillin interdentar.
- përdorni gargara me baze vajra esenciale me përqendrim te ulet.
- ne varësi te gjendje se shëndetit te dhëmbëve, kryeni vizita periodike tek mjeku specialist.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: DHEMBET KESHILLA PARATONDITIS SHTATZENIA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved