Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Inteligjenca izraelite. Hackerat rusë kanë spiunuar përmes Kaspersky
 
Shperndaje
ikub#: 1710120111
Inteligjenca  izraelite. Hackerat rusë kanë spiunuar përmes Kaspersky Sipas një shkrimi ne New York Times, inteligjenca izraelite ka arritur te zbuloje se hacker-at ruse te lidhur me qeverinë, kane përdorur një antivirus të Kasperky.
Antivirusi i kompanisë ruse te sigurisë informatike, Kapsersky përdoret prej rreth 400 milion përdoruesish në botë dhe deri në mesin e muajit të kaluar edhe nga më shumë se 20 agjenci qeveritare amerikane.
Sipas NYT, ekspertet izraelite kane hacker-uar qe dy vite më pare sit-in rus dhe me pas kanë njoftuar kolegët e tyre amerikanë. Pas kësaj, Washington-i vendosi qe te ç’instalojë antivirusin rus nga kompjuterët e agjencive qe janë nen administrimin e saj.
Nga ana e saj, Kaspersky hedh poshtë akuzat, duke theksuar se nuk kane ndihmuar asnjë qeveri në aktivitete te cyber spiunazhit.
Përpara NYT, javën e kaluar ishte edhe Washington Post qe do te deklaronte te njëjtën gjë, ndonëse Kaspersky përsëri u përgjigj se e gjithë kjo behej vetëm për interesa te mëdha gjeostrategjike.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: HACKER IZRAELI KASPERSKY RUSIA SIGURIA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved