Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ngjarjet më të mëdha shkencore të vitit 2017
 
Shperndaje
ikub#: 1712200150
Zbulimi i Valëve Gravitacionale, qe sipas shkencëtarëve i dha jetë lindjes se një astronomia te re, vlerësohen si eventi me i madh shkencor i këtij viti.
Klasifikimi është bere nga Revista Natyre, e cila ka renditur ne vend te dyte lamtumiren e sondës Casini, dhe me pas, zbulimin e asteroidit qe supozohet se ka hyre ne sistemin tone Diellor nga një tjetër sistem i huaj dhe qe për pak kohë, beri qe te mendohet për zbulimin e një astronave aliene për shkak te formues se saj.
Nder eventet me te rëndësishme te këtij viti, revista përfshin gjithashtu edhe daljen nga Traktati i Parisit për Klimën i SHBA-se, si dhe “March for Science”, ngjarjen e madhe ne kuadër te Ditës se Tokës, qe pati një jehonë te madhe ne shume qytetet te botes.
Renditen ne këtë klasifikim edhe Teknologjitë kuantistatike qe lejojnë manipulimin e botes pa mbarimisht te vogël, materializuar me eksperimentin e kryer ne Kinë.
Revista përshkruan gjithashtu edhe zbulimet dhe progresin ne teknikat e reja te rishkrimit te ADN-se, me embrionet e para njerëzore gjenetikisht te modifikueshme përmes teknikes se Crispr dhe teknika tjetër e sofistikuar gjenetike qe lejon kurimin e tumoreve, ne gjendje te ri-progamoje materialin gjenetik te qelizave te sistemit imunitar.
Viti 2017 ishte gjithashtu edhe Vit i Hapësirës, me zbulimin e shtate planetëve te ngjashëm me Tokën që rrotullohen rreth yllit te tyre Trapist-1.
Ne këtë liste renditen gjithashtu edhe inaugurimin e përshpejtuesit te pare te thërrmijave ne Lindjen e Mesme, produkt i një bashkëpunimi mes Autoritetit Kombëtar Palestinez, Izraelit, Qipros, Egjiptit, Iranit, Jordanise, Pakistanit dhe Turqisë.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: EVENTE NGJARJE VALET GRAVITACIONALE

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved