Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Zgjidhet më në fund misteri si u formua Hëna
 
Shperndaje
ikub#: 1712230033
Rezultatet e dy miliardë simulimeve tregojnë proto-planetin Theia ishte shumë më i vogël se sa mendonin shkencëtarët kur u përplas me Tokën.
Objekti që u përplas në tokë për të krijuar hënën ishte shumë më i vogël se mendohej.
 
Studiuesit në Institutin e Fizikës së Tokës në Paris testuan mbi dy miliardë kombinime të parametrave për të provuar dhe zgjidhur misterin e formimit të hënës. Çelësi ishte një ndikim me një trup tjetër rreth një të dhjetën e masës së Tokës.
 
Astronomët kanë dyshuar gjatë se hëna u krijua kur një protoplanet gjigant i quajtur Theia goditi Tokën.
Thuhet se përplasja e madhe krijoi një re të madhe mbetjesh, të cilat u bashkuan duke formuar Hënën.
 
Megjithatë, deri më tani, astronomët nuk kanë qenë në gjendje të shpjegojnë se si kjo e la Hënën dhe Tokën në mënyrë kimikisht identike.
Hulumtuesit realizuan më shumë se 2 miliardë simulime të aksidentit dhe nuk mund të prodhonin kimikën që ne shohim në mantelin e Tokës, duke çuar në një mantel tepër të pasur me nikel dhe kobalt.
 
Një studim i veçantë i gjetur kohët e fundit thuhet se Toka u bombardua nga planetë të vegjël që sollën disa elemente të çmuar në botën tonë si ari, argjendi dhe platini duke kontribuar ndjeshëm në masën e saj të përgjithshme.
 
Gjetjet hedhin dritë të re mbi evolucionin e Tokës 4.5 miliard vjet më parë.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FORMIMI HENA TOKA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved