Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Nima. Teknologjia që do të lejojë të vlerësojmë paraprakisht një foto
 
Shperndaje
ikub#: 1712260056
Bëhet fjale për një teknike qe ka te beje me Inteligjencën Artificiale qe do te lejoje për te kuptuar paraprakisht nëse një foto është e arrirë teknikisht, ndoshta edhe artistikisht. Teknika e quajtur Nima, Neural Image Assessment, është përpunuar nga Google.
Ajo shfrytëzon një rrjet neuronesh artificiale e cila është "stërvitur" për te na treguar paraprakisht nëse fotoja do te vlerësohet apo jo nga përdoruesit si për vlerat teknike, ashtu edhe ato estetike te saj.
Sistemi i jep çdo imazhi një sasi pikesh qe ne një fare mënyre respekton perceptimin njerëzor. Sipas Google, ne te ardhmen, kjo teknikë do te mund te shfrytëzohet për te zgjedhur mes shume shkrepjeve, atë më të mirën, si dhe për rregulluar ne mënyrë automatike, parametra te caktuar sikurse ndriçimi, kontrasti, hijet, fokusin etj.
 
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FOTO GOOGLE NIMA VLERESIMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved