Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
A është varrosur Arka e Noes në malin turk Ararat?
 
Shperndaje
ikub#: 1712270092
Studiuesit mendojnë se anija biblike Arka e Noes përfundoi vërtet në malin turk Ararat.
Në Bibël thuhet se arka u vendos në malet e Araratit në Turqi pas 150 ditësh. Në vitin 2010, një grup eksploruesish pohuan se kishin gjetur gjurmë të anijes biblike në mal. Por zbulimi i tyre u hodh poshtë gjerësisht nga ekspertë të cilët thanë se nuk kishte prova reale.
Tani një tjetër "gjuetar arkitekti" nga Kalifornia beson se ka dëshmi të reja se Mali i Ararat është vendi ku arka dhe banorët e saj u vërshuan për të nisur sërish jetën. Këto prova të reja duket se janë mirëpritur edhe nga komuniteti shkencor.
 
Mbi 100 kërkues nga e gjithë bota u mblodhën së bashku si pjesë e një simpoziumi ndërkombëtar tre-ditor mbi malin Ararat për të parë nëse ata mund të gjejnë vendin e fundit të ndalimit të arkës.
Kërkuesit mendojnë së kanë gjetur mostra druri që datojnë mbi 4800 vite para, rreth kohës kur mendohet se arka po lundronte në det.
 
Megjithatë kërkimet vazhdojnë ende dhe po kryhen studime për vërtetimin nëse provat lidhen me ngjarjen.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ARKA NOES MALI ARARAT TURQI VENDNDODHJA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved