Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Asteroidi ngjitur me Tokën që NASA e zbuloi vetëm Ditën e Krishtlindjeve
 
Shperndaje
ikub#: 1712290094
Një asteroid i sapo gjetur me madhësinë e një autobusit është afruar shumë me Tokën duke udhëtuar më një shpejtësi më të madhe se 34,000 km / h.
I quajtur asteroidi 2017 YZ4, është zbuluar vetëm në Ditën e Krishtlindjeve, që do të thotë se NASA do të kishte bërë shumë pak ose asgjë për të mbrojtur Tokën, nëse ai do të hynte në atmosferën e saj.
 
Asteroidi kaloi mes Tokës dhe Hënës në një distancë prej vetëm 224.000 kilometra - mjaft afër sa që mund të konsiderohet si distanca më e afërt e tyre.
 
Asteroidi, potencialisht i rrezikshëm, është nga 7 deri në 15 metra në diametër.
 
Me vonesën e zbuluar NASA nuk do të ishte në gjendje të shmangte asteroidin të mos prekte Tokën, por do të mund të zbuste ndikimin e tij shkatërrues.
 
Që nga 24 dhjetori 2017, ka rreth 17,495 objekte të afërta të Tokës rreth planetit tonë, ku 17.389 janë asteroide.
 

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ASTEROIDI NASA TOKA ZBULIMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved