Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Edhe trualli i pyjeve lëshon CO2
 
Shperndaje
ikub#: 1801020004
Një studim katër vjeçar i drejtuar nga Madhav Thakur i Centre for Integrative Biodiversity Research, Leipzig, Gjermani, ka vërtetuar se trualli i pyjeve luan një rol te rëndësishëm ne rritjen e përqendrimit ne ajër te gazit karbonik, faktorit kryesor ne përcaktimin e klimës mbi Tokë.
Rritja e temperaturave ne Tokë ka edhe një tjetër protagonist, deri tani i nënvlerësuar. Trualli i pyjeve dhe shkurreve amazoniale.
Deri tani mendohej se rritje e temperaturave varet nga aktiviteti i kafshëve dhe mikroorganizmave, i cili është me i madh kur temperaturat janë me të larta. Studimi qe është botuar ne Revistën Nature tregoi se edhe kur kemi te bëjmë me thatësira, qe do te thotë aktivitet me i ulet i kafshëve edhe mikroorganizmave qe ushqehen me gjethe,rrënje dhe te tjera mbetje organike te tokës, çlirimi ne ajër i gazit karbonik mbetej i lartë. Me fjale te tjera, aktiviteti i mikroorganizmave dhe kafshëve duket se ka një aktivitet margjinal, ndërkohë qe rol përcaktues luajnë vete bimët, me saktësisht rrënjët e tyre qe ne temperatura te larta përcaktojnë një strategji qe i ndihmon ato, bimët, te vendosen ne një sintoni me mjedisin gjithnjë e me te ngrohte, qe shoqërohet me emetime të larta të gazit karbonik.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: GAZI KARBONIK TEMPERATURA TOKA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved