Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Çfarë janë dhe pse shkaktohen pikat e bardha në fytyrë?
 
Shperndaje
ikub#: 1802070058
Çfarë janë dhe pse shkaktohen pikat e bardha në fytyrë? Jeni zgjuar dhe krejt papritur shikoni disa gunga të vogla të bardha në brendësi të lëkurës tuaj. Ato nuk ishin aty mbrëmë, çfarë po ndodh?
Këto pika apo gunga të bardha janë të mbushura me keratin dhe formohen si pasojë e paaftësisë së lëkurës për tu pastruar natyrshëm. Këto pika lidhen me ekspozimin e gjatë në dielli dhe dëmtimit të lëkurës nga rrezet e tij. Gjithashtu ato mund të formohen edhe kur poret bllokohen si pasojë e kozmetikës apo produkteve të kujdesit të lëkurës.
 
Këto pika të bardha formohen tek të gjithë njerëzit, pavarësisht llojit të lëkurë  dhe moshës.
 
Si mund t'i shpëtoj prej tyre? Çfarëdo që të bëni, mos i ngacmoni ato, por investoni në produkte që nxisin qarkullimin e gjakut dhe rindërtimin qelizor. Produktet e pasura me acid glycolic dhe retinol janë shumë efektive në trajtimin e tyre.
 
Mos harroni asnjëherë të përdorni krem me faktor mbrojtës jo më poshtë se SPF 30.  Shmangni produktet shumë të rënda që mezi përthithen nga lëkura.
 
Megjithatë nuk ka gjë për tu shqetësuar lidhur me pikat e bardha, pasia to zhduken vetë pas disa javës ose muajsh.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: PIKAT E BARDHA SHKAKTARET TRAJTIMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved