Përfitimet e vajit të bajames në flokë
 
Shperndaje
ikub#: 1803020139
Përfitimet e vajit të bajames në flokë Vaji i bajames ka shumë përfitime për lëkurën dhe flokët. Ajo ndihmon në ndriçimin e lëkurës, forcon flokët, trajton psoriasis dhe ekzemën, largon rrudhat, zbut lëkurën si dhe trajtoj lëkurën e thatë.
Përfitimet e vajit të bajames janë të shumëfishta edhe në trajtimin e flokut. Vaj i bajames është e pasur me vitaminë E, acide yndyrore, proteina, kalium dhe zink etj.
 
Ja disa arsye pse ta perdorni ate:
 
1-Trajton zbokthin dhe flokët e dëmtuar
 
Vaji i bajames ndihmon në zbutjen e zbokthit dhe trajtimin e skalpit të kokës. Lyeni kokën me vaj bajame dhe mbajeni për 1 orë përpara se ta lani me shampo.
 
2-Shëron infeksionet e skalpit të kokës.
 
Ndotja, nxehtësia, pluhuri dhe kimikatet në produktet e ndryshme mund të shkaktojnë infeksion në skalpin e kokës. Vetitë anti-inflamatore të vajit të bajames zvogëlojnë inflamacionin.
 
Miksoni së bashku 1 lugë vaj ulliri, 2 lugë vaj bajame, 1 lugë vaj Tea Tree dhe 1 lugë mjaltë. Aplikojeni në kokë për 30 minuta dhe më pas lahuni si zakonisht.
 
3-Trajton rënien e flokëve dhe dëmtimin e tyre
 
Përzieni së bashku vaj bajame dhe vaj ulliri dhe masazhoni kokën me flokë të lagur. Mbajeni për 30 minuta ose më shumë dhe më pas lahuni zi zakonisht.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: FLOKU PERFITIMET VAJ BAJAME

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved