Përfitimet e shegës në lëkurë, flokë dhe shëndet
 
Shperndaje
ikub#: 1803040004
Përfitimet e shegës në lëkurë, flokë dhe shëndet Shega është një frutë i mbushur me antioksidantë, minerale, fibra, vitamina A, C dhe E dhe acid folik, fibra, proteina, vitaminë K dhe kaliumit.
Ja disa nga përfitimet e saj në shëndet dhe bukuri.
 
1-Zbut problemet e stomakut 
 
Shega është një anti-bakterial i fuqishëm dhe përdoret si një ilaç natyral për të kuruar çrregullimet e stomakut
 
2-Ndihmon në humbjen e peshës
 
Shega mund të pengojë zhvillimin e obezitetit, pasi është e pasur në fibra dhe në kalori të ulët.
 
3-Rregullon nivelet e presionit të gjakut
 
Acidi punikik i gjetur në shegë ndihmon në uljen e kolesterolit, triglicerideve dhe zvogëlimin e presionit të gjakut. Gjithashtu prania e llojeve të ndryshme të antioksidantëve dhe polifenoleve bioaktive në shegë promovojnë shëndetin kardiovaskular.
 
4-Lehtëson dhimbjen e nyjave dhe kyçeve
 
Kompozimet e bimëve në shegë kanë efekte anti-inflamatore dhe janë efektive në trajtimin e artritit.
 
5-Promovon shëndetin e dhëmbëve
 
Fruti ka veti anti-bakteriale dhe anti-fungale që parandalojnë kariesin në gojë dhe gjithashtu ndihmojnë në luftimin e infeksioneve dhe inflamacioneve në gojë.
 
6-Efektiv kundër plakjes
 
Duke qenë i pasur me antioksidantë, shegët neutralizojnë efektin e radikaleve të lira në trupin tonë. 
 
7-Hidraton lëkurën e thatë
 
Shega është një burim i pasur i vitaminës C, e cila hulumtimi ka provuar se është efektive në trajtimin e lëkurës së lodhur dhe të thatë.
 
8-Trajton puçrrat e fytyrës
 
Shega është e njohur për pronat e tij anti-inflamatore duke ndihmuar në largimin dhe shmangien ne krijimit të akneve.
 
9-Mbron lëkurën nga dëmtimi i diellit
 
Ekspozimi ndaj diellit jo vetëm shkakton djegien e lëkurës, por dhe krijimin e njollave dhe rrudhave. Antioksidantët në shegë ndihmojnë në parandalimin e tyre.
 
10-Rrit flokët 
 
Acidi pelikë në farat e shegës është gjetur për të forcuar folikulat e flokëve duke stimuluar qarkullimin e gjakut dhe duke përmirësuar rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: LEKURE PERFITIMET SHEGA SHENDET

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved