Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Një maskë fytyre për të bërë në shtëpi për çdo lloj lëkure
 
Shperndaje
ikub#: 1803060075
Një maskë fytyre për të bërë në shtëpi për çdo lloj lëkure Ja disa receta bukurie për te krijuar ne pak kohe maska për fytyrën te bëra ne shtëpi për çdo lloj lëkurë.
Ja disa receta bukurie për te krijuar ne pak kohe maska për fytyrën te bëra ne shtëpi për çdo lloj lëkurë. Kështu sipas llojit te lëkurës qe keni me yndyre, te thate, apo mikse por edhe nëse keni problematike te tjera si skuqje apo akne duhet te përdorni një produkt specifik me mire nëse është natyral për te luftuar papastërtitë dhe për te pasur një lëkurë te freskët dhe te shëndetshme. Kështu maskat e bëra vet ne shtëpi janë një zgjedhje shume e mire. Ja disa receta për te bere maskën tuaj ne shtëpi.
 
1. Një maske e bere ne shtëpi për lëkurë te thate
Lëkura e thate mbi te gjitha ne stinën e dimrit është me delikate dhe e ndjeshme dhe si pasoje mund te pësojë edhe problematika te tjera si për shembull skuqja apo rrjepja. Për ato qe kane një tipologji lëkurë te tille ideale është te zgjidhni një maske për fytyrën e cila te jete ushqyese dhe hidratuese. Kështu ju mund te krijoni një maske ne shtëpi me agrume.
 
Për te realizuar një maske te tille ju duhen:
 
- 1 portokall
- 1 gote kos
- 1 luge mjaltë
- 1 luge ujë te ftohte
 
Përziejini te gjithë përbërësit ne një mikser me pas aplikojeni maskën ne fytyre te pastër dhe mbajeni ne qetësi për 15-20 minuta dhe shpëlajeni me ujë te vaket.
 
2. Një maske e bere ne shtëpi nëse keni lëkurë me yndyre
Kush ka një lëkurë me yndyre ka nevoje te beje shpesh trajtime pastruese dhe hidratuese kështu akoma me mire nëse këtë gjë e bëni me përbërësit natyral. 
 
Për te realizuar një maske te tille ju duhen:
 
- 1 limon
- 1 luge mjaltë
 
Ju mjafton te përzieni lëngun e limonit me mjaltin për te formuar një maske te thjeshte por shume efikase për lëkuren tuaj. Mbajeni ne qetësi për 10 minuta dhe me pas shpëlajeni. Kjo është një maske e përshtatshme për lëkurë me yndyre e cila dezinfekton dhe hidraton ne  te njëjtën kohe.
 
3. Një maske e bere ne shtëpi nëse keni lëkurë mikse
Për ato qe kane një lëkurë mikse këshilla është qe te mbajnë gjithmonë një lëkurë te hidratuar ne këtë mënyrë sidomos gjate ditës nuk do te keni probleme papastërtie dhe yndyre ne zonën T.
 
Për te realizuar një maske te tille ju duhen:
 
- 1 gote kos natyral
- disa fruta pylli
- 1 luge mjaltë
- lëngu i dy fetave limon
 
Përzieni te githë përbërësit ne mikser dhe me pas aplikoni maskën ne fytyre mbajeni ne qetësi për 10 minuta dhe shpëlajeni me ujë te vaket.
 

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FYTYRA LEKURA MASKA 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved