Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Rrudhat nuk krijohen nga kolagjeni por nga...
 
Shperndaje
ikub#: 1803070162
Rrudhat nuk krijohen nga kolagjeni por nga... Sipas një studimi të disa studiuesve të Universitetit të Sauthempton në Angli, Standford në SHBA dhe Cape Town në Afrikën e Jugut, më shumë se me ekspresionin dhe aktivitetin facial, apo edhe me kolagjenin, krijimi i rrudhave lidhet me një tjetër faktor të rëndësishëm që ndikon drejtpërdrejt në krijimin e tyre.
Sipas autorëve të këtij studimi, rëndësi të dorës së parë luan pikërisht hidratimi i lëkurës,veçanërisht kur është fjala për rrudhat e vogla të sipërfaqes që me kalimin e kohës mund të bëhen më të mëdha dhe më të dukshme. Një gjë e tillë madje mund të vërehet kur ndodhemi në një mjedis shumë të ngrohtë, ose gjatë një udhëtimi të gjatë me avion.
Studiuesit realizuan shumë modele të kompjuterizuara për të krijuar karakteristikat tredimensionale të rrudhave.
Shtresa më e jashtme e lëkurës është e përbërë kryesisht nga qeliza të vdekura të lidhura nga lipidet. Kjo shtresë luan një rol të veçantë në përcaktimin e karakteristikave të mikro rrudhave të lëkurës, madje kjo ndodh edhe tek personat e rinj në moshë.
Me uljen e sasisë së hidratimit, kjo shtresë bëhet më e thatë dhe më pak elastike dhe kur kjo ndodh, mikro-rrudhat, edhe nën veprimin e lëvizjeve të muskujve facialë, sikurse në rastin e buzëqeshjes, bëhen edhe më të mëdha dhe më të shikueshme. Kjo madje mund të ndodhë edhe në harkun e disa orëve, ndaj në këtë rast, përgjigja lidhet me mbajtjen e hidratuar të organizmit.
Loading...
loading...


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FYTYRA HIDRATIMI LEKURA RRUDHAT 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved