Qershia në mjekësinë popullore    
Rrallëherë ndonjë pemë paraqet një kombinim të këtillë të shijes së mirë dhe dobive të shumta për shëndet.
Nga Shqiperia.com 20 Mar
 
0
0

qershija

Rrallëherë ndonjë pemë paraqet një kombinim të këtillë të shijes së mirë dhe dobive të shumta për shëndet. Vlera mjekësore kanë edhe bishtat e qershisë dhe lëkura e pemës. Bishtat e qershisë janë diuretike, antiseptike( luftojnë bakteret, dhe ulin temperaturën). Bishtat e qershisë vlohen në ujë dhe pihen në formë çaji. Ky çaj përdoret për gurët në veshka, mbajtjen e urinës dhe edemat. Ndërsa lëkura vlohet në ujë dhe lëngu i përftuar është shumë i mirë që të përdoret në rastet e temperaturës së lartë.

Qershitë bëjnë të mundur uljen e kolesterolit në trup. Madje ndryshe nga shumë fruta të tjera, për përdoruesit e qershive vjen edhe një lajm i mirë nga mjekësia popullore. Pasi ata mund të hanë sasi të mëdha qershie dhe të mos shëndoshen, përkundrazi kjo pemë bën të mundur rënien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrave në gjak.

Për të rregulluar nivelin e kolesterolit në organizëm merren 10-15 kokrra qershi në 200 ml. ujë (duke shtuar 6 gramë acid borik për plagët). Lëngu që del nga kjo përzierja përdoret edhe për të rënë nga pesha. Ndërkohë që për ata që kanë shumë yndyragjak merren 30-40gr gjethe dhe lëvore degësh të njoma nga pema e qershisë, zihen me një litër ujë dhe ziejnë për 10-15 minuta dhe çdo darkë duhet pirë një gotë nga ky lëng, por të jetë i vakët.
 





   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
ervis
Para 3 muajsh  
  
ervis allushi
 


Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
ilma
living
Vera është në prag.
(Do të parapëlqenit të kishit )



time.al


Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
MJEKESI QERSHI
1003200016








Reklame
Pepsi


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitali amerikan


Reklame
Digitalb