Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Alergjite e stines se pranveres kane trokitur
 
Shperndaje
ikub#: 1004300040
Stina e pranveres, sjell bukurite natyrore, gjelberimin, lulet dhe diellin e ngrohte. Po kjo nuk eshte nje stine jo shume e pelqyer nga ata qe vuajne nga alergjite.

alergji

Llojet e alergjive jane te ndryshme dhe me te prekurit jane femijet. Dy femije, vella e moter jane prekur nga alergjia azmatike qe shkaktohet nga faktoret e ambjentit.

Gjyshja e tyre e cila kujdeset per niperit e saj tregon:” Se jetojne ne nje shtepi njekateshe, ne nje zone periferike te Tiranes ku gjelberimi eshte i pakufishem. Ky lloj ambjenti me sjell here pas here shqetesime tek niperit, te cilet shpesh detyrohen te shtrohen ne spital. Njeri e ka nga macja tjetri nga qeni, njeri nga bimet, tjetri nga lulet. Kur bie shi eshte me ndryshe, kur nuk bie atehere eshte problem. Keta kurohen nje here ne tre muaj”. Alergjite kerkojne gjithmone mjekim te vemendshem ne menyre qe te kurohet me kalimin e viteve.Sipas mjekeve ka nje perqindje trashegimie. Semundjet alergjike paraqiten ne 30% te rasteve te femijet qe kane nje prind qe vuan nga alergji .Gjyshja e femijeve thote se vajza e saj, nena e tyre ka kaluar te njejten situate kur ajo ishte e vogel.

“Ajo e ka nga plepi vetem dhe i mbushej trupi me puçra”, tregon gjyshja.

 Akoma sot nuk eshte e mundur prcaktimi me saktesi shkaku i kesaj semundjeje dhe pse  dihen mekanizmat, nuk eshte ne gjendje te percaktohet kush eshte ne rrezik dhe kush jo. Nendrejtori i QSUT-se Mehmet Hoxha thote: “ Kujdes duhet treguar gjithmone madje qe kur femija eshte ne bark. Masat jane qe ne shtatzeni, qe nga menyra e jeteses, ushqyerjes, tendeca per ta sterilizuar femijen krijon mundesine qe femija te shkoje drejt alergjise”. Simptomat e alergjise mund te shfaqet te çdo person ne çdo moshe me teshtima te perseritura, sekrecione te hundes, kruajtje te syve, skuqje, fryrje, lotim, skuqje dhe kruajtje te lekures.

Vitet e fundit po shtohet numri i alergjikeve sidomos tek femijet te shkaktuar nga pemet , bimet, kafshet shtepiake dhe ushqimet e shumta. Ekziston nje terapi vaksinash qe e bejne sistemin imunitar te mesohet me pranine e substancave alergjene. Megjithate njeriu mund te shfaqe alergji te tjera me pas, pavaresisht se arrin te mbrohet nga nje substance dhe ndonjehere madje, sistemi, pavaresisht nga vaksinat vazhdon te reagoje per arsye te pashpjegueshme ne te njejten menyre.

“Kur diagnostikohen femijet kurohen me vaksina ose me pompa, nese mjekimi behet rregullisht atehere edhe pacienti nuk do te kete probleme dhe kriza, ne te kunderten do te kete probleme”, shpjegon mjekja Xhuli Poga.

DISA NGA RREGULLAT QE DUHEN NDJEKUR:

1-Personat qe duhet te ruhen nga semundjet alergjike duhet te kene parasysh si keshilla evitimin e ushqimeve qe kane ne etikete aroma natyrore.

2-S'duhet te marrin ilace pa u konsultuar me mjekun.

3-S'duhet te pihet cigare dhe te evitohen ambientet ku pihet duhan nga te tjeret etjVentouris
ventouris


Marre nga Infoalbania
Shfleto artikuj te tjere per: SHENDETI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Cineplexx
Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved