Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Cilat jane shenjat e para te shtatzanise?
 
Shperndaje
ikub#: 1005220036
Mos ndoshta jeni shtatzane? Me shume mundesi ju nuk do ti vini re simptomat gati nje jave apo dy pasi vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet.

gravidanza

Nese nuk mbani shenime per te ndjekur ciklin menstrual tuajin apo nese ardhja e tyre ndryshon gjeresisht nga muaji ne muaj, ju ndoshta nuk mund te jeni e sigurt se kur duhet ti prisni menstruacionet. Por, nese filloni t’i keni disa prej simptomave per te cilat do te flasim me poshte – simptoma qe jo te gjitha grate i perjetojne – dhe se ju kane vonuar menstruacionet per nje kohe, eshte shume e mundur qe ju te jeni shtatzene. Kryeni testin shtepiak per shtatzani per te zbuluar me siguri!

1.Gjinj te enjtura, ndjeshem

Njera nga shenjat e para te hershme te shtatzanise jane gjinjte sensitive, dhimbshem (ne prekje) qe shkaktohet nga rritja e niveleve te hormoneve. Dhimbja eshte si nje version i ekzagjeruar i asaj se si ndihen gjinjte tuaj pak para menstruacioneve. Kjo dhimbje do te venitet pas tre mujorit te pare me pershtatjen e trupit tuaj ndaj ndryshimit hormonal.

2.Lodhje

A ndiheni befas e lodhur? Jo, me mire te themi e sterlodhur. Askush nuk e di me siguri se cka shkakton lodhjen ne shtatzanine e hershme por eshte e mundur qe rritja e shpejte e niveleve te hormoneve progesterone eshte kontribues ne pergjumujen tuaj. Ju duhet te filloni te ndiheni me energjike pasi te keni hyre ne tre mujorin e dyte edhe pse lodhja prape zakonisht kthehet nga fundi i shtatzanise atehere kur ju bartni me shume peshe dhe disa prej sikleteve (parehative) te shtatzanise e bejne me te veshtire per ju qe te beni gjume te mire gjate nates.

3.gjakderdhje nga ngjizja

Disa gra kane nje sasi te vogel te gjakderdhjes vaginale perafersisht 11 apo 12 dite pas ngjizjes (afer kohes kur ju mund te vereni se nuk po ju vijne menstruacionet). Gjakderdhja ndoshta shkaktohet kur veja e ngjizur ben strofullin ne shtresen brendshme te pasur me gjak te mitres – nje proces qe fillon vetem gjashte dite pas ngjizjes – por askush nuk e di me siguri. Gjakderdhja eshte e lehte (shfaqet si pike e kuqe apo njolla te kuqe ne kafe) dhe zgjat vetem nje apo dy dite. Tregojini mjekut tuaj nese vereni nje gjakderdhje apo pikim te atille, e vecanarisht nese keni edhe dhembje, pasi kjo mund te jete shenje e shtatzanise ektopike (kur veja e ngjizur ben strofullen jashte mitres).

4 Perzierje apo vjellje

Nese jeni si shumica e femrave, semundja e mengjesit nuk vjen gati nje muaj pas mbarsjes. (Disave me fat i ikin pa e pasur.) Por disa gra fillojne te ndihen jo rehat pak me heret. Dhe jo vetem ne mengjes sepse perzierja dhe vjellja te shkaktuara nga shtatzania mund te jene problem ne mengjes, pasdite dhe mbremje. Rreth gjysma e grave me kesi problemesh ndihen te cliruara nga fillimi i tre mujorit te dyte. E per disa tjera me me pak fat ju duhet edhe nje muaj tjeter per tu ndier me mire.

5.Rritje e sensitivitetit ndaj aromave

Nese jeni shtatzane per here te pare nuk eshte e pazakonte nese ndiheni e neveritshme nga aroma e ndonje sanduici apo kafeje dhe nese nga disa aroma tjera ju vjen per te vjelle. Edhe pse askush nuk e di me siguri, ky mund te jete si efekt anesor i rritjes se shpejte te estrogenit ne sistemin tuaj. Ju ndoshta zbuloni se edhe disa prej ushqimeve qe ju kane pelqyer me pare tashme befas jane te neveritshme.

 6.Fryrje Barkut

Ndryshimet hormonale ne shtatzanine e hershme mund te bejne te ndihesh e fryer, eshte e ngjashme me ndjenjen qe disa gra kane pak para se t’iu vijne menstruacionet. Kjo eshte arsye pse veshjet e tua mund te ndihen me te shtrenguara ne bel, edhe ate qysh ne fillim atehere kur mitra juaj eshte ende shume e vogel.

7.Urinim i shpeshte

Pak pasi te ngeleni shtatzene ju ndoshta e vini re se gjate gjithe kohes shpejtoni per ne banje (tualet). Pse? Kryesisht ngaqe gjate shtatzanise sasia e gjakut dhe lengjeve tjera ne trupin tuaj rritet, e kjo shpie ne procesimin e lengjeve shtese nga veshket e tua qe me pas perfundon ne fshikezen e urines. Simptoma mund te filloj gjashte jave te tre mujorit te pare dhe te vazhdoje apo ndoshta edhe perkeqesohet me progresin e shtatzanise tuaj dhe me rritjen e foshnjes qe dhuron me shume presion ne fshikezen tuaj.

8.Nuk ju kane ardhur menstruacionet

Ju ndoshta do te beni testin e shtatzanise qysh me pare nese vereni se menstruacionet nuk po vijne ne kohen qe rregullisht kane ardhur me pare. Por nese nuk jeni e rregullt (dmth nuk ju vijne menstruacionet rregullisht ne te njejten kohe) apo edhe nese nuk mbani shenime per ciklin menstrual tuaj, perzierjet, ndjenja per te vjelle dhe gjinj te tendosur plus shkuarjet e shpeshta ne tualet mund te sinjalizojne shtatzanine para se te vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet.

9.Temperatura baze e trupit tuaj qendron e larte

Nese e keni matur temperaturen e trupit dhe vini re se ajo ka qendruar e ngritur per 18 dite me radhe, ju ndoshta jeni shtatzene. Dhe se fundi….

10.Deshmia: nje test pozitive shtepiak per shtatzani

Perkunder asaj se cfare mund te lexoni ne kutine e ketyre testeve, shumica e tyre nuk jane mjaftueshem te ndjeshem (sensitive) per te zbuluar shumicen e shtatzanive gati rreth nje jave pasi te keni verejtur se nuk ju kane ardhur menstruacionet. Dhe keshtu nese keni vendosur te beni testin heret dhe keni pasur rezultate negative (dmth nuk jeni shtatzene) eshte mire te provoni prape pas disa diteve. Caktoni nje takim me mjekun pasi te keni rezultate pozitive.Ventouris
ventouris


Marre nga Keshilla.net
Shfleto artikuj te tjere per: SHTATEZENIA

loading...


Eda   Para 17 ditesh     
Une jam eda jam shum e lodhme kam dhimbje koke ne mgjesi me merren mend sa te haj buk me kap koka dhe me fryhet barku dhe me pihet ma shum legjet ajam shtazan ate dua me kth prsh

Eda   Para 17 ditesh     
Une jam eda jam shum e lodhme kam dhimbje koke ne mgjesi me merren mend sa te haj buk me kap koka dhe me fryhet barku dhe me pihet ma shum legjet
ruki   Para 4 muajsh     
jam nje vajze 18 vjec dhe kam dy muaj qe jam martuar.dua shuuuuuuuuuume te mbetem shtatzene. kete muaj jam ndjere teper e lodhur .skam fuqi per asgje.gjoksin e kam pas shume te Vogel me theme te drejten por kam venue re qe me eshte rregulluar me eshte fryre pak,me dhembin thithkat .me dhem fundi shpines dhe gjunjtw me dhembin jasht made...ju lutem a mendoni se kam mbetur shtatzene... inshallah Allahu edi mesemiri
Arlinda.dodaj@000hotmil.com   Para 7 muajsh     
Mirembrema kam 3 muaj qe jam martuar dhe nuk mundem te mbes shtatzan me kthe pergjigje te lutem
Arlinda.dodaj.000@hotmail.com   Para 7 muajsh     
Mirembrema desha te bej nje pytje kam 3 muaj qe jam martuar dhe nuk mbes shtatzan me ktheni pergjigje ju lutem ne sms
Fatma   Para 8 muajsh     
Pershendetje quhem fatma jam 18vjece.kam fryrje posht barkut edhe me dhemin anesoret e barkut.. Kam pasur 2 dit dhimbje koke.. Me vjen te urinoj edhe nuk e duroj urinen qe t'a mbaj shum.. Perjodat ikam tash 5 dit te kafta. Te lutem me kthe nje pergjigje nese jan shenja barre. Falemderit per mirkuptimin.
Fatma   Para 8 muajsh     
Pershendetje quhem fatma jam 18vjece.kam fryrje posht barkut edhe me dhemin anesoret e barkut.. Kam pasur 2 dit dhimbje koke.. Me vjen te urinoj edhe nuk e duroj urinen qe t'a mbaj shum.. Perjodat ikam tash 5 dit te kafta. Te lutem me kthe nje pergjigje nese jan shenja barre. Falemderit per mirkuptimin.
Fatma   Para 8 muajsh     
Pershendetje quhem fatma jam 18vjece.kam fryrje posht barkut edhe me dhemin anesoret e barkut.. Kam pasur 2 dit dhimbje koke.. Me vjen te urinoj edhe nuk e duroj urinen qe t'a mbaj shum.. Perjodat ikam tash 5 dit te kafta. Te lutem me kthe nje pergjigje nese jan shenja barre. Falemderit per mirkuptimin.
fatma   Para 8 muajsh     
Pershendetje quhem fatma jam 18 vjeqe mendoj se.kam ngelur shtatezen. kam pak fryrje posht barkut me dhemin anat e barkut koka me dhem kur me vjen te urinoj me nuk e duroj dot. ...edhe kam 5 dit me perjoda te kafta por jo shum pak te lutem me kthe pergjigje dua te.di a jam shtatezen.
Sara   Para 10 muajsh     
Pershendetje jam Sara nga theranda deshta te baj pytje PSE me dhembin gjinjet a Mo's kam mbetur shtatzan ju ma kthe pergjigjen
erta gona   Para 13 muajsh     
pershendetje me date 5kisha ciklin pastaj kam kryer mardhenje per 3dit ku partneri im e ka derdhur te gjith spermen brenda theksoj se diten e dyte pas mardhenjes ishim krejt te terur si un dhe partner pastaj ne diten ne vazhdim kam pas dhimbje barku te therura ne fund te barkut njesoj si para perjodave bera nje analize pas 3-4ditesh por doli negativ por keto ditet e fundit kam qen shum e lodhur kan gjum nje sekond po te rri me mer gjumi me eshte shtuar oreksi dhe ne mengjes me perzihet marje mensh dhe dhimbje kike gjat gjith dites a jam shtatezane dhe analiza ka gabuar ngaqe ka qen shpejt
blerie    Para 13 muajsh     
prshendetie ka 7 dit qe muka voniuar cikli dhe mejdisi me dhemb shum dhe nyjet e kembeve qfar simptoma jon kto amun tjen simptoma shtatzanie
anisa   Para 14 muajsh     
Prsh.un jam nje vajz 20 vjecare.kam 2-3 dit qe kam dhimbje stomaku.dhe ndonje her me dhemb edhe koka..nuk shkoj shpesh ne tualet.nuk me vjen per te vjell.nuk kam as marrje mendesh.a mund te me tregoni a ka gjasa qe te jem shtatzan.?
zylyfi   Para 18 muajsh     
kam ngel shtatzan dhe nk di si te veproj
arta   Para 19 muajsh     
KETE MOTOD APO TECEPT SAPO NA DERGONIN NJE FANSE E FAQES E CILA E KA PERDORUR DHE KA PASUR SUKSES MUAJ, ESHTE SHUM E THJESHT DHE PREFEROHET VETEM NJE HERE BRENDA VITI TE PERDORET NGA DITA E PEST E CIKLIT 15 DITE ME RADH NE MENGJES DHE MREMJE ME STOMAK ZBRAZUR PERGADITJA HEDHIM NE NJE ENE 2 GOTA JUE DHE 1 QEPE TE QERUME DHE E MBULOJME MASEN ME NJE KAPAK ME QELLIME QE AVULLI TE MOS DEL SHUME JASHT DHE E LEME TE ZIHET PER VETEM 5 MIN UJIN E KULLOJME DHE LEME PAK TE FTOHET DHE E PIME NE MENGJES NE TESELL PRA ME STOMAK ZBRASUR NJELLOJE VEPROJME DHE ME MREMJE NGA ORA 18 DUKE E PERGADITUR ME TE NJEJETN MAS KETE PERBERJE E PERGADITINI DHE KONSUMONI PER 15 DTE ME RADHE NGA E 5 E CIKLIT DHE PREFEROHET VETEM 1 HERE BRENDA TE KONSUMOHET UROJE TE GJITHA ATA E PROVOJNE TE KENE SUKSES
Arbenita   Para 20 muajsh     
Jam Arbenitaa
Aida Ida   Para 22 muajsh     
Mua me eshte vonuar cikli nji jave Nji dit pas voneses se ciklit kam ber testin dhe me doli negativ tani kam 7-dit qe sme kan ardh si ka mundesi
hafsa   Para 22 muajsh     
Tung pershendetje jam nje grua i kam 4 femij dhe me duket kam mbet prap shtatzane a asht diqka keq per shendetin tim ju faleminderit pres nje pergjigjje nga ju faleminderit shum per qdo postim qe e postoni per ne tung flm
Marta   Para 24 muajsh     
Nuk e kuptoj pse nuk shkoni tek doktori që të beni një vizite, akoma është tabu kjo gjë????
besa   Para 24 muajsh     
mire dita juve ju pershendes dhe dua te me ndihmoni kam 4 dite qe me jan vonuar mestracionet nuk e dij a jam shtatzen apo jo me ndihmoni ju lutem sepse nuk jam e martuar dhe as e fejuar por vetem kam te dashur e nuk kisha pasur deshir te mbetem shtatzan permomentin ju falemderoj shum nese me pergjigjeni sa ma shpejt qe eshte e mundur po edhe nese jam shtatzan e dua te abortoj deri ne qfar kohe mundem ju lutem me keshilloni
Sava   Para 24 muajsh     
Jam sava 1 muajshe shtatzan dua ta parandaloj ca duhet te veproj
lejla   Para 26 muajsh     
qe 8 muaj jam martuar dhe nuk mund te mes shtatzen
ida   Para 29 muajsh     
A askush sju pergjigjet ketyre pyetjeve a
elbasan   Para 29 muajsh     
qe 4 muaj jem martuar dhe bejm seks te pa mbrojtur e deri para 2 ditevee ndodhi nje sinjal te gruaja ime ajo ciklin nuk e ka ne ket kohh po ka pasur dhimbje tmdhe te gjinjet thikat kan pasur dhimbje tmadhe si munt ma tregoni kit fakt
bona bala   Para 29 muajsh     
pershendetje me jan vonuar periodat ...dhe kam nje paradjenje qe jam shtazane ...ciklin e kam te crregullt dhe se di asnjeher kur me vin ..por tn esht fund muji dhe besoj se duhet tme kishin ardhur apo jo ???!nk kam ndjer asnje nga pikat e permendura me lart ...ju lutem me jepni nje pergjigje bona
meri    Para 29 muajsh     
ka nje muaj qe me jan vonu cikli mestrual dhe kam pak gjak derdhje ngjyr kafe dhe nuk di qfar te bej me tregoni diqka redh kesaj flm
lina   Para 29 muajsh     
tung jam genta dhe jom martu qe 1 vit po jom rujt nuk kom dasht me met shtatzan e tash qe tre muj nuk jom tu rujt po po kum qef me met shtatzan jom kon te mjeku se kur bojsha mardhanje um dhimke barki posht jom kon te gjinekologu mi ka qit do hapa ,,,,folina dhe do tjer ferro...pomka dal pak hekur ngjak e mka thon me bo ni kontroll korografike e tejtash mir mkan dal analizat vetem pak ani idjatht i anit i zvoglum e tash jom ti perdor qato hapa edhe mujoret mkan ardh me rregull po kohen e fundit i kom pas veq dy dit e tash o tum dhimt gjoksi shum a ka munsi qe jom shtatzon
shqipe   Para 30 muajsh     
tung
shqipe   Para 30 muajsh     
pershendetje deshta me bo ni pytje i kom pas tesht met 1qiti mujit kan ardh edhem 16 apet qiti mujt don me thon dy her en mujt kan majt vetum 3dit kom qen te mjeku ka dhon kto dyta nuk jon tesh po oshte voja se ka qporthy a ka munsi se jom met shtatzan
malsore   Para 31 muajsh     
pershendetje deshta te bej nje pytje / un un kam kryer mardhenje dhe qe 3 jav pome dhemb barki shum dhe po me vjen me ba urinen shum shpesh kam lodhje amo e kam ba testin shtepiak po me ka dal negativ deshta me dit amundesh me ma kthy pegjigjjen tungg nga malsorja
shumi.dielli@hotmail.com   Para 35 muajsh     
pershendetej .jam e martua qe 4 vite .Mestacionet i kam ne rregull gjdo 21 dit me erdhen si qdo hera tjerave po tash ka 1 muj qe jam sin tug vjell ka ni here ne dit ama goja me rrin shum e idhet ton kohen e bera testi mdul negativ qka mun te jet a din ndokush tme tregoj apo duhet te shkoj te doktorri ta boj naj vizit per ket nihem shum e qrregulluar goja me rrin shum pa shij shoqe motra qe dini diqka me tregoni ju lutem...
Juela   Para 36 muajsh     
Ne daten 9-15 gusht kisha menstruancionet sot data shenon 15 shtator per te me ardhur periodat I kisha me 6 shtator me jan vonuar 9 dite bera test shtatzanie po me doli negativ kisha nje vije te kuqe te trash dhe tjetra ishte shum e holl dhe ne roze a mund te ma shojegoni pak ju lutem ?jam pak e shqetesuar sepse edhe gjoksi me dhemb shume si ato ditet e para qe me vin periodat .
Valbona   Para 36 muajsh     
Ju pershendes jam e smut prej milqis kam problem me rruza te gjakut desht me ju pyt a muj a guxoj me met shtazan se jetoj belgjik ketu po me thojn nuk guxon me met desht me dit edhe mendimi e juv flm
Vlora   Para 37 muajsh     
A ka munci ni femr me bet shtazan pa kanalle para 2 vetev e kam pas ni opracijon me kan hjek kanalle a muj me met natyral deshta me dit
Tina    Para 37 muajsh     
Prsh dua tu bej nje pyetje me perioda dy dit ose pse dit para, po nuk me mbajen si me par kater dit. Tani me mbajen dy dit nuk edi pse kam dy muaj rresht keshtu dhe kam shum dhimbje ne krah te majt ju lutem prse te ndodhi kjo
Rina   Para 37 muajsh     
Kam dhimje shpine e te kembeve kam edhe 10 dit qe te me vin mos Ndoshta jom shtz
eli    Para 38 muajsh     
Quhem eli e kam bere testin dhe me ka dal negativ me kan ardhur periodan dy jav me vones kam dhimbje barkut dhe shpinet dua te di a kam mbetur shtatezan ju lumtem me ktheni pergjigje shpejt..ciao
Kristi   Para 38 muajsh     
Pershendetje kam nje Problem me periodat gjithmon i kam pasur rregullisht Po kete muaj me erdhen 4 dite para dhe nuk kam shume gjakderdhje pak dhe ngjyra eshte si kafe kam pasur dhe dhimbje koke nuk edi cfare te bej ju lutem cfare me sugjeroni
armela   Para 39 muajsh     
kam 5 dit ose me shum qe me vine disa njolla ,nuk mund ta quajm as gjak eshe si njolle kafet , nuk kam dhimbje , thjesh nuk me ka ndollur asnjeher te me njolle kafet . zakonish me kan ardhur gjithmon ne kohen e duar , qfra mund te me thon
i , ju lutem
sadije   Para 40 muajsh     
a ka mundsi te jem shtatzane kam 12 dit kryrjen e ciklit dhe kam pas sod tere diten dhimbje shjpine veq kurr po rri ne kembe ju lutem tregomni
irena   Para 41 muajsh     
prsh jam 1 vajz 22 vjece kam dosi simtoma qe as vet nuk di shpegoj me eshte vonuar cikli 3 dit lodhem shum shesh para 10 ditesh kisha dhimbje beli te forta gjoksi ekam te fryr dhe me dhemb shum kur e prek ndonjeher ndjej dhe dhimbje barku kam dhe shum oreks keto kohet e fundit te vjella nuk kam pasur vetem pak marrje mendesh---------ju lutem mund te me thoni dicka per kete gje se jam shum e merakosur-----flm
mmmmmmmmmmmmmm   Para 43 muajsh     
a muj me die dicka
vesa   Para 44 muajsh     
aka mundesi me mbet shtatzan e virgjer ?!
Florina    Para 45 muajsh     
Prsh dua nje shhpjegim me jan vonuar 9 dit meustracionet isha sot ke ginekologu bera test ma pa barkun tha se nuk jam shtatzen pse me jan vonuar aq gjat mu cdo er ne regull me kan ardhur me dat 1 donjher dhe me her me vishin dua nje pergjigje ju kutem flm
aida   Para 50 muajsh     
pershendetje, jam nje grua shtazane gati dy muaj ,desha te pyes qfar mund te jete se ha shum ushqim , si te ha mbas nje ore behem si
mos te kisha hanger fare , edhe eme duhet te ha prap ,perndryshe e ndi veten shum te ligsuar , shpresoj qe te marr pergjigje nga ju , kaloni mire ,
te gjitha te mirat AIDA
talia   Para 51 muajsh     
pershendete deshta tju baje ni pytje para dy jave i kam kry mastratsjonet edhe qe dy dite po me dhem barki buker shumm edhe i pashe qe um kishin ardhe pake mastracjonete si ngjyre pembe se po e vrej kur po kam mardhanje pom dhem funi i barkite edhe nuk po muje ju lutem ni kshille te ma jepni se qka muna me pas kshtu

era   Para 51 muajsh     
pershendetje jam martuae qe dy muaj,ne muain e dyt kam shum dhimbje afer njezet dit me dhem shpina funi barkut kam marramendje, sikur dhimbjet e menstruacjoneve ama jam larg tyne,qa asht ma ekeqja se 6 dit para dates se menstruacjoneve mkan ardh ka pak ngjyr te kaft embyllt uben tri dit qe jom kshtu vetem kapak shum ngjyr te kaft embyllt,po pres me te 20 ekam kohen e menst... apom vin. ju lutemi tregomeni diqka se jom jasht kosove e sigurimin mjekut ende sesht perfundu enuk di ku tmar pergjigjje ju lutemi mshkruani ket faqe,dhimta vashdon ende enjejt
era   Para 51 muajsh     
pershendetje
mira   Para 51 muajsh     
ju lutem pergj..me kan ardhur mestruacionet 4 dite perpara dates ..dhe kam 3 dite qe kan nje ngjyre te zbehte dhe shume pak gjakderdhje dhe pak dhimbje barku..gje qe è hera e 1 qe me ka ndodhur..nderkohe bera testin doli negativ 2 here..a ekziston mundesia te jem shtatzane
era    Para 51 muajsh     
une kam lind ni vajz ekam ndegju zemren ku ika fillu mi rrah ne mes te javes se 5 . 6 javes edhe dy her me ka ndodh tashti masi ekam vajzen vajza mika mbush 4 vjet a ukan e mundshme qe kam mbet shtatzan
era    Para 51 muajsh     
une kam lind ni vajz ekam ndegju zemren ku ika fillu mi rrah ne mes te javes se 5 . 6 javes edhe dy her me ka ndodh tashti masi ekam vajzen vajza mika mbush 4 vjet a ukan e mundshme qe kam mbet shtatzan
olta   Para 52 muajsh     
persh jam olta e martuar qe 10 muaj ama nuk ndjej asgje gjat mardhenjes desha nje sqartim ju lutem nga ju ju faliminderit
olta   Para 52 muajsh     
pershendetje jam olta deshta me ba ni pyteje jam e martuar qe 10 muaj ama nuk ndjej asnje qik knaqsi gjat mardhenjes desha nje sqarim ju lutem faliminderit
talia   Para 53 muajsh     
pershendetje deshta tju baj enj e pytje une mastracjonet i kam pas em 19 marse edhe gjithe um kan ardhe ja ni dite para date ja ni dite mas date po kan kalu 9 dite edhe ende as gje e kam ba testine me ka dala negative kshtu po kam dhimbje shum te barkit edhe gjinjet pom dhamin edhe shum shpeshe shkoj ne banjo po edhe shum shpeshe umtona me hanger diqka ju lutem ni keshille prej juve
Ana    Para 53 muajsh     
Disa Femra Jane te virgjera por kur e kryejne mardhenie nuk u del gjak si shpjegohet
ildaleti@hotmail.it   Para 53 muajsh     
A mund te jesh shtatezene nese pak dite pasi ke kryer marredhenie ke pasur menstruacionet?
malsor   Para 53 muajsh     
dashta me dit sa dit masi qe vonohen menstracionet dihet me ultraza qe ni femer o shtatzan
malsor   Para 53 muajsh     
dashta me dit mas sa dite vones te menstracioneve munet mu pa ne ultraza qe ni femer o shtatzan
ave   Para 54 muajsh     
me tregoni cilat janeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee shenjat epara te shtazaniseeeeeeeeeeeeee sepse kam shume frikeeeeeeeeeeee :(
ave   Para 54 muajsh     
cfare keshillash jane per shenjat e para te shtazanie :( sepse jam e vogel 19 :/
selma   Para 54 muajsh     
deshiroj te mbetem shtazen dhe deshta te ju pyes se a me shum ka gjasa qe te mbetem shtatzen nese bej maredheni nje dit po e nje dit apo nese bej perdit ju lus per pergjigje dhe ndonje keshill per te mbetur shtatzen
ina   Para 54 muajsh     
prsh,une kam nje problem .prej tremuajsh kam pat perioda te regullta po ama te gjitha shenjat e shtatzanise,edhe pse nuk ha barku m fryhet vazhdimisht.nuk kam ber asnje vizite tek gjinekologia prej 2 muajsh ku ajo nuk me tha per asnje lloj gjeje.nuk kam ber test.por t gjithe me thone se kam mundesi te jem shtatzan .eshte e cuditshme se une nuk bej dot femije .po gjithsesi barku vazhdon te me rritet. nuk di se cfare eshte...nuk di ku te drejothem
linda   Para 54 muajsh     
hani gjeja e vetme qe mund te besh eshte te besh testin e shtatzanise ...
dorela   Para 54 muajsh     
pershendetje shpresoj te me ndihmeoni pasi kam shum nevoje,jam 22 vjece e fejuar, po me vonojn menstruacionet dhe dhe shenjat qe kam provokime te vjella me kalojn dhimje te shpeshta barku ndjej nje temperatur te mbrendshme kam marrje mensh dhe me dhemb mesi dhe gjoksi ju lutem me ndihmoni a ka mundesi te jem shtatezan,faleminderit per mirkuptimin
alba   Para 54 muajsh     
me falni prap alba se harrova tju tregoj se jam tu perdor edhe acid folik 400 mg qe me ka qit mjeku sod e 34 dit qe sum kan ardh mestracionet edhe po kam ashtu si geqa neper bark shkurt pom krratin zort a mundem me qen shtatzan ju lutem kthemna pergjegjen ju pershndes shum me falni ndoshta po ju bezdis alba prap
alba   Para 54 muajsh     
mas pari ju pershndes mu kan vonu mestracionet qe 4 dit mu sum vonohen kurr qe dy vite provoj me mbet shtatzan skam as nje shej vetem qe me dhemb ana e majt e barkut edhe mu ka fry pak barku as skam te vjella as nuk me dhamin gjinjet ju lutem shum me ndihmoni tregomni meniher se jam ba shum merak ju pershndes alba
alba   Para 54 muajsh     
ju lutem kthemna pergjegjjen alba
alba   Para 54 muajsh     
ju lutem kthemna pergjegjjen alba
alba   Para 54 muajsh     
ju lutem kthemna pergjegjjen alba
linda   Para 55 muajsh     
Desha te pyes me daten 1mars e kan tem vijne menstracionet do te thot qe edhe nje dite por un kam disa shenja gati dy jav si lodhje ethe nganjehere edhe maramendje dhimbje barku.por nuk e di a menstracionet i kam ne regull.jam e martuar qe 5 vite.kerkoj te me tregoni ju lutem.
tina   Para 55 muajsh     
pershendetje a muni me me tregue qe 3 dite ashtu po kam dhimt ne fund te barkut ne anenne djatht here pas here dhimbja nuk ehste e pa durueshme mujoret i kam te rregullta para 1 jave kam ba papatestin me ka dal shume mire gjate ketij muaji kam tentu em mbet shtatzane gjithashtu jam duke perdor acid folik 400 mikogram qe ma ka qit mjeku shenja te mujoreve nuk kam me 2 shkurt i kam pas herene funddit ju lutem te me tregoni sa me shpejt ok ok gjitha te mira
tina   Para 55 muajsh     
pershendetje a muni mem tregue qe 3 dite ashtu po kam dhimt ne funt te barkut ne anen e djath krejt ne fund dhimbjet nuk jane te rana her pas here mujoret i kam ne rregull kam ba apatestin me ka dal mire 2 me 2 keete muj kam provu me met shtatzan gjithashtu jam duke per acid folik 400 mikogram shenja te mujoreve nuk kam perveq kesaj dhimbje ju lutem te me tregoni sa me shpejt ok ok sa me shpejt gjitha te mirat
lulja   Para 57 muajsh     
pershendetje ndihem e fryre ne bark her pas here kam dhimbje ne fund te barkut menstruacionet i kam me rregull ku qendron problemi te un ju flm
xona   Para 58 muajsh     
pershendjetje kam nga njerher marramnedje urinoj shum shpesh por qe 2 dit kam vrejtur disa pika gjaku qat mardhenjes me burrin gjak me njee ngjyr disi te kaft me tregoni qfar mund te jet ju lutem gjithashtuu gjat mardhenjes kam pasur edhe disa therrje ne bark .. ?

kosovarja   Para 60 muajsh     
a mundesh qe nese nuk te vin mestracionet me mbet shtatzan edhe nese nuk e ke kuptuar qe je shtatzan edhe e kupton qe mestracionet nuk po te vin a duhet me perdor naj sufat qe mem ndihmu diqkaa dhe n cilat jan shkaqet qe e kupton qe je shtatzann flm per mirkuptimm nese mundeni mem tregu si me perdor testin e shtatzanis...!!!???
kosovarja   Para 60 muajsh     
a mundesh qe nese nuk te vin mestracionet me mbet shtatzan edhe nese nuk e ke kuptuar qe je shtatzan edhe e kupton qe mestracionet nuk po te vin a duhet me perdor naj sufat qe mem ndihmu diqkaa dhe n cilat jan shkaqet qe e kupton qe je shtatzann flm per mirkuptimm nese mundeni mem tregu si me perdor testin e shtatzanis...!!!???
Arsena   Para 63 muajsh     
kam nje vajze 4 vjece
yll   Para 64 muajsh     
ngel shtatzane vetem me prekje ?? dhe je e virgjer?
yll   Para 64 muajsh     
ngel shtatzane vetem me prekje ?? dhe je e virgjer?
olaliri   Para 64 muajsh     
pershendetje kam 2jave qe kam disa shenja te shtatezanise,shkoj shpesh ne tualet,kam marje mendsh jo shume te shpeshta,kam temperature qe me ritet dhe me bie vazhdimisht,kam dhe te perziera dhe ndiem e fryr,gjithashtu lodhem shpesh .kam bo nje test para nje jave dhe me ka dal negativ ju lutem me ndimoni se jam e shqetsuar.pytja ime esht a jam shtatezen kam me shum se 6 muaj qe provoj te ngelem?
vjjollca    Para 64 muajsh     
a ban me dit si mund te percaktohet gjinia
vjjollca    Para 64 muajsh     
em falni poa muj em dit qysh mujme me dit gjinin
zelfi   Para 64 muajsh     
prrshendetje kam nje pytje ka nje muaj ku provoj me met shtatzan me dat 22 ikam pas periodat e tash kaloj kjo dat e nuk po me vin kam shum oreks per buk edhe lodhem shum shpejt plus uje po pi shume ju lutem me krheni pergjigje pres faleminderit
floraa   Para 65 muajsh     
pershendeetje kisha dashur t marr ni keshill nga ju me esht vonuar cikli 2 muaj mas dy muajve kam gjakderdhje te leht dhe dhimbje baku kisha dashur me dit ajom a sjom shtatzene
floraa   Para 65 muajsh     
pershendeje kisha dashur me marr ni keshill prej juve me eshte vonuar cikli 2 muaj dhe mas dy muajve kam pasur gjakderdhjee tee lehte 2 dit dhe di,bje barku kisha dashur me dit a jom a sjom shtatzanee
hatigje   Para 72 muajsh     
pershendetje edhe une jam e martuar qe 2 vite gjithmon kam provu me met shatzan ama qet muj qe 5 dit mu ka shty cikli sme ka ardh kam tepratur,gjyksi me asht rrit ,edh ka pak kam si dhimt shpine ,tung
sadna   Para 72 muajsh     
Ju falenderojme pa mase per artikujt tuaj qe na dergoni per ruajtjen e shendetit tone dhe
masat parandaluese, sinqerisht jane shume te vlefeshme.
Me respek sadna ramani
sadna   Para 72 muajsh     
sa bukur eshte te jesh femer e mvarur se cdo vajz ka mestracione
ela   Para 72 muajsh     
pas sa dite vones te mestracioneve muna me dit qe jam shtatzan se qdo her mestracionet i kam pas ne diten e 24 ose 25
donjeta   Para 74 muajsh     
pershendetje shpresoj te me pergjigjeni ne pytjen time,a ka mundesi me ngel shtatzane ne diten e 8 te mestruaconeve kur ne 7 dit i kam perfundu ciklin, cikli mujor me vjen me rregull gjdo 28 dit. dhe dua ta di se cilat jan dit qe mundesh me ngel shtatzane. me te dashurin kam qen edhe ne diten e 18 po jemi rrujt. ju lutemi te me pergjigjeni ne adresen time
dina    Para 77 muajsh     
Ju lutem me ndimon ta di nese jam shtatzen , me jan vonuar menstruacjonet qe 2 jav e kam ber testin po dul negativ , nuk kam pas me hert probleme me mensstruacjone pershndetje
mirjeta   Para 80 muajsh     
si dhe harrova te them koka me dhemb shum kam lodhje mjedisi me dhemb dhe me dhemb barku edhe kam urin te shpesht spo di testin e kam po spo ma merr mendja me ban se spo besojjj
mirjeta_44@hotmail.com   Para 80 muajsh     
pershendetje une jam 18 vjqare jam e martuar qe 5 muj ne fillim kur u martova me lujshin shum mestracjonet edhe tashti ne netor em kan ardh met 5 kurse apet me kan ardh me 29 nentor edhe ma si kam pass qka mendoni a jam shtatzan apo jo
ana   Para 81 muajsh     
me kan ardhur mestracionet 3 dit me heret dhe me kan zgjatur vetem 3 dit(zakonisht me zgjasin 5-6 dit),gjinjte po me dhamin shum,me flihet dhe urinoj shum shpesh,a ka mundesi te jem shtatzane edhe pse me kan ardhur? ju lutem pres pergjegjje.
Jeta Mali   Para 81 muajsh     
Nese do te mbetesh shtatzene duhet ose 1 jave para se tet vijn menstruacionet ose 1 jave mbrapa te nisesh,ndersa nese nuk je shtatzene dhe asnjehere nuk te jan vonuar nuk ka lidhje,ndodh cregullim
hani   Para 81 muajsh     
ok flm shum per pergjegjeje ju falenderoj shum ce keni xet koh per mua por kam dhe nje pyetje ncoftese nuk jam shtatzane amund te me tregoni sakt se kur ndoll ovulacioni ne cilat dit sepse kam deshir shum ta dij dhe te mbetem shtatzene ju lutem idua fmijt shum dhe si cdo femer tjeter eshte endrra ime te behem mama sidomos me njeriun ce un dua me gjith shpirt plzzz tell me me cilen dat mund tme ndolll ovulacioni me daten 08.dec.2010 kan pas me ardh menset skan ardh deri me daten 18 zakonish nuk me luhaten menset vecse ndonje luhatje e vogel 2 ditshe jo me teper gjithmon ne te njejten koh ikam pas deri me tani ok flm shum me respect hani pres nga ju shum qao
Jeta Mali   Para 81 muajsh     
ka shande te jesh shtatzene,nuk ka lidhje se te kan ardh pak,me sa e di un edhe po tet vin mendtruacionet,ka shanse te mbetesh shtatzene,merr test mbas 10 dit e shiko a je shtatzene a jo?shpresoj te jesh shtatzene mos u mberzit,edhe nese nuk je,je e re,dot behesh nene,kalo mirr
hani   Para 81 muajsh     
prsh ju lutem te me pergjigjeni ksaj pytje ce kam do tme ndihmonit shum se kam ra ne hall jam nje vajz 24 vjece dhe jam e martuar ce 6 muaj p[rovoj shum te mbetem shtatzene por e kot te mjeku kam cene me ka thene gjithcka ne rregull por ne kte muaj me ndolli dicka ce sme ka ndoll kurr deri me tani mu vonun menset per 8 dit dhe shpresova shum te jem shtatzene por jo ne diten e 9 m erdhen menset por shum pak dhe ngjyr kafje dhe vetem dy dit ne dit4en e 3 pata pak por mu ndalen krejtsisht ukryjten amund te jem shtatzene edhe pse pata paksa gjakderdhje shenjat shtatzanis skam por vetem me eshte shtu oreksi per buk shum ka po sillem po haj shum edhe urinoj shum shpesh ju lutem amund te jem shtatzzane apo c fare po ndoll me mua te lutem me ktheni pergjigjje sa me shpejt te jet e mundur ju lutem me shkruani ne emailin tim hani_86_@live.com ju lutem plzzzz flm me respect hanii pres pergjigje dhe ju lutem me thuani kur mund te ndodh ovulacioni tek mua me daten 8 kan pas me ardhj nkit muaj menset por erdhen me vones me daten 18 kur mund ta kem ovulacionin tani plzz tell me
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Butik Alviero


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved