Ventouris
Disa pyetje për menstruacionet   
Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, pasi mund të paraqitet ndonjë anemi.
Nga Keshilla.net 29 Maj
 
0
0

woman_ethnic_with_flower

Sa zgjasin menstruacionet normale?

Zakonisht ato zgjasin 4 – 6 ditë dhe humbja e gjakut është rreth 36 ml ( sa një filxhan kafeje). Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml.

Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, pasi mund të paraqitet ndonjë anemi. Për të penguar aneminë, me siguri mjeku do t’ju këshillojë të përdorni preparate hekuri dhe vitaminë B.

• A është i dëmshëm sporti në kohën e menstruacioneve?
Përkundrazi, është shumë i dobishëm. Aktiviteti fizik nxit krijimin e endorfinës, materie që e zvogëlon dhimbjen, e me këtë lirohen muskujt e barkut, shpinës, gjë që ato ditë janë të shtrënguara.

• Çfarë duhet ngrënë në kohën e menstruacioneve?
Me gjakderdhje, organizmi humb albuminat, lëngjet dhe hekurin, prandaj është me rëndësi të ushqyerit e mirë. Mirë është të hahet mish, vezë, prodhime qumështi, të hahet ushqim me albumine dhe të pihet shumë ujë. Janë të preferuara lëngjet e pemëve sidomos nga agrumet që përmbajnë vitaminë C e cila ndihmon organizmit në thithjen e hekurit nga ushqimi.

• A mund të përdor tamponë një vajzë e virgjir?
Po, pasi cipa e virgjërisë (himeni) nëpër të cilën rregullisht rrjedhin menstruacionet, është mjaft elastik dhe nuk e pengon vendosjen e tamponëve në vaginë.

• A mund të shkaktojnë dëme tamponët?
Nëse i përmbahet vajza rregullave dhe i ndërron, jo. Sipas disa studimeve në SHBA, tamponët janë të dobishme për shëndet si dhe për diskonim të mirë të femrës gjatë kohës së menstruacioneve.

• Kur është koha për pilula kontraceptive?
Kur vjen koha e marrëdhënieve të rregullta seksuale. Mund t’i përdorin edhe adoleshentet nëse kanë marrëdhënie të rregullta seksuale. Kjo nuk ka pasoja të dëmshme, madje edhe i mjekon “puçërzat”. Vetëm vajzat që vuajnë nga epilepsia, apo që kanë probleme me veshkë, mëlçi si dhe qarkullim të gjakut nuk guxojnë t’i përdorin këto preparate. Për të gjithë femrat vlen rregulli: së pari duhet bërë analizën e gjakut e pastaj vjen koha e këtyre preparateve.
 

loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Ana
Para 11 muajsh  
  
Prsh ju lutem sa kam hyr ne javen e 2 te shtatzanis dhe mora utrogestan pasi doktori tha se ndoshta nuk je une bera analizen e gjakut .ndikon negativ ?
 
besaa
Para 56 muajsh  
  
jamm 15 vjeqaree kamm pasur abort spontan mirpoo masi kamm abortuar mas 3 muajve kam provuar perseri te mbes shtatzan mirpoo tashmee se dii sse a jamm shtatzan kam ber kontroll te mjeku dhe me ka ofruar te perdor hapat utrogestan 100mg deshaa tee pyess per qka nevojtitet utrogestann ju faleminderit per mirkuptim
 
blerta
Para 60 muajsh  
  
janm ne javen e 5 te shtatzanis dhe pa e ditur se jam shtatezen kam pir nje nga ato kokrrat e urgjences a jan te demshme per embrionin a me duhet te abortoj
 
blerta
Para 60 muajsh  
  
janm ne javen e 5 te shtatzanis dhe pa e ditur se jam shtatezen kam pir nje nga ato kokrrat e urgjences a jan te demshme per embrionin a me duhet te abortoj
 
blerta
Para 60 muajsh  
  
janm ne javen e 5 te shtatzanis dhe pa e ditur se jam shtatezen kam pir nje nga ato kokrrat e urgjences a jan te demshme per embrionin a me duhet te abortoj
 
arta
Para 61 muajsh  
  
ju lutem kam nje pyetje private per gjinekologun ne cilen email duhet te drejtohem? faleminderit
 
lora
Para 65 muajsh  
  
cilat jna shkaqet kryesore te ciklit jo te rregullt
 
gona
Para 67 muajsh  
  
jam shum e re 23 vjet ndoshta me kishe tregu se jam shum e re pse pi hupi hormonet
 
gona
Para 67 muajsh  
  
jam shum e re 23 vjet ndoshta me kishe tregu se jam shum e re pse pi hupi hormonet
 
gona
Para 67 muajsh  
  
ju pershendes shum mestracionet me te 9 kan pas mem ardh e me te 4 me kan ardh kani her me vin ni jav per para po qe dy her shkoj te mjeki mir me thot je po hormone nuk ki mi ka dhon do tableta mi perdor kur tum vin mestracionet mas 5 dite mi pi kishe per hormone un ni her i kam pi qato tableta po kurgjo sm kan bo tregom ti qysh o mamir
 
denisa
Para 72 muajsh  
  
Pershendetje,
Jam 17 vjec,kam kryer mardhenie seksuale por ka qe ne 27 prill qe nuk me kan ardhur periodat..mund te me thoni nese kjo paraqet ndo1 problem?
 
arbesa
Para 74 muajsh  
  
jam nje vajz adoleshente j1 ma4 vjeqre mestacioet e para me kan ardh para7 muajsh por taash ne muajin e f undit me kan ardh vetem 2-3 pika gjak ju lutem te me tregoni qfar probemi kom sa e shpejt\ es jom bo shum merak
 
blerta
Para 79 muajsh  
  
jam 30 vjeq kam pas mardhenjen e par mund te them kam pir kontraceptivet emergjent menstruacionet i kam pas me 2 me 31 mkan ardh po shum pak teste kam ber kan dal negative po me nuk me kan ardh qe 10 dit me jan vonuar qka esht ne pytje dhe a duhet ti perdor tabletat utrogestan kur me par skam pas probleme me cikel falemderit
 Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Shprehini gjithmonë ndjenjat sepse mundësitë mund te humbasi...
RECETA E DITES

Oriz spanjoll
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: MENSTRUACIONE
Postuar nga: a.k
ikub #:
1005290062


Digitalb


UnionBank